18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Łzy szczęścia u Szymka

Hołownia przejmie władzę? Ale mu rośnie!

Wojciech Kozicki
27.05.2021  09:24
Nowy sondaż dla RMF FM: Hołownia rośnie, może wygrać nowe wybory
Nowy sondaż dla RMF FM: Hołownia rośnie, może wygrać nowe wybory Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Czy Prawo i Sprawiedliwość utrzyma większość w Sejmie? Walka o władzę zaczyna przypominać rodeo, a Jarosława Kaczyńskiego z byka próbuje zrzucić Szymon Hołownia. Nowy sondaż pokazuje, że Polska 2050 znowu zyskuje poparcie i zagraża Zjednoczonej Prawicy.

Szymon Hołownia zapewne płacze dziś ze szczęścia. Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, zyskując 33,7% (wzrost o 0,2 pkt proc. przez 2 tygodnie). Jednak Jarosław Kaczyński czuje już oddech nowego rywala na karku.

Hołownia napina mięśnie, a Kaczyńskiemu flaczeje w sondażach

Na drugim miejscu w sondażu uplasował się Szymon Hołownia. Jego Polska 2050 uzyskałaby 22,7% głosów. Oznacza to wzrost poparcia o 0,8% pkt proc. Jeśli tak dalej pójdzie, to już w 2050 roku Hołownia może przejąć władzę w Polsce.

Koniec Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska zostaje w tyle. To niedługo nie będzie walka o miejsce w Sejmie, ale raczej przepychanka o miejsca na parkingu albo numerek w szatni. Obecnie 13 proc. badanych deklaruje chęć oddania głosu na sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Można sobie wyobrazić ile głosów uzyskałaby Platforma samodzielnie. Sekretarz PO Marcin Kierwiński przekonuje jednak, że "to tylko i wyłącznie krótkoterminowy obraz rzeczywistości".

Na Konfederację zagłosowałoby 8,2 proc. badanych, co oznacza spadek o 0,4 pkt proc. Na Lewicę chce oddać głos 8% ankietowanych.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony 25 maja na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięłaby w nich udział mniej niż połowa Polaków. Tylko 48,1 proc. deklaruje w naszym sondażu chęć zagłosowania. 49,5 proc. nie poszłoby na wybory – podaje RMF FM.