18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

model francuski

OBOSTRZENIA I ZAKAZY TYLKO DLA NIEZASZCZEPIONYCH JESIENIĄ W POLSCE?

Emilia Waszczuk
25.07.2021  16:02
Polska jak Francja? Antyszczepionkowcy z zakazami
Polska jak Francja? Antyszczepionkowcy z zakazami Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Rząd wprowadzi w Polsce "model francuski" i odetnie antyszczepionkowców od usług i rozrywek? Wicepremier chce ostrych rozwiązań, rzecznik PiS potwierdza: możemy je wprowadzić.

Polskę czeka kolejna, czwarta już fala pandemii, która wedle prognoz ekspertów zaatakuje już pod koniec sierpnia. Rząd szykuje się na zagrożenie, a minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że w pierwszej kolejności obostrzenia nakładane będą na regiony, gdzie jest najmniejszy odsetek szczepień.

Przedstawiciele rządu potwierdzają przy tym, że bacznie przyglądają się rozwiązaniom w innych krajach, między innymi we Francji. Tam od sierpnia osoby niezaszczepione nie będą mieć wstępu do kin, restauracji czy komunikacji publicznej. Czy to samo czeka jesienią Polaków?

Zobacz także

Wicepremier chce restrykcji dla antyszczepionkowców

Sprawą restrykcji dla antyszczepionkowców zajął się wicepremier Jarosław Gowin, który jednocześnie jest przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego i konsultuje rozwiązania pandemiczne z przedsiębiorcami. Polityk ogłosił, że jest zwolennikiem nałożenia uciążliwych obostrzeń na osoby, które nie chcą się szczepić, bo - jak zauważył - są one zagrożeniem dla tych, którzy szczepić się nie mogą, oraz dla Polskiej gospodarki.

Ja jestem zdecydowanie za tym rozwiązaniem. Jestem w stałym kontakcie z organizacjami biznesowymi, także ze związkami zawodowymi, bo przewodniczę Radzie Dialogu Społecznego. Uważam, że z punktu widzenia naszej odpowiedzialności za przyszłość Polski powinniśmy takie rozwiązania wprowadzić

- powiedział Jarosław Gowin w Polsat News.

Jednocześnie Jarosław Gowin zapewnia, że jest przeciwnikiem zmuszania ludzi do szczepień. Jak to ze sobą pogodzić? Tu trzeba zacząć myśleć o tym, co jest mniejszym złem - odbieranie praw i przywilejów antyszczepionkowcom, czy kolejny lockdown i kryzys gospodarczy.

Mówię to z pełną odpowiedzialnością, po pierwsze jako minister odpowiedzialny za gospodarkę. Ci, którzy się nie szczepią, bez ważnych powodów medycznych, zagrażają tysiącom polskich firm, milionom miejsc pracy - oznajmił Gowin.

Antyszczepionkowcy z zakazami? PiS rozważa "model francuski"

Czy i kiedy możemy spodziewać się rozwiązań francuskich w Polsce? Wicepremier dat nie podaje, bo jak zauważa, to musi być decyzja całego rządu. Tymczasem jego odważne wypowiedzi już skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Co ciekawe, polityk restrykcji dla antyszczepionkowców nie wykluczył, zaznaczył jednak, że na razie podobne zabiegi nie są jeszcze dyskutowane.

Myślę, że kluczowe będzie to, jak będzie się rozwijać sytuacja, jak będą postępowały szczepienia. Nie ma jeszcze żadnych decyzji, takich, o których mówił pan premier Gowin, ale oczywiście będziemy musieli reagować odpowiednio do sytuacji, która będzie na przykład na jesieni - powiedział Fogiel.

Czytaj także
Przeczytaj więcej