18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowa rzeczywistość

OD KIEDY STAN WYJĄTKOWY W POLSCE? Terlecki podał datę

Emilia Waszczuk
01.09.2021  10:58
Kiedy stan wyjątkowy? Jest data
Kiedy stan wyjątkowy? Jest data Fot: MAREK LASYK/REPORTER

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią już za kilka dni? Prezydent podpisze wniosek rządu, ale na tym nie koniec. W sprawie musi zebrać się jeszcze Sejm.

Rząd PiS reaguje na trudną sytuację na granicy z Białorusią dość ryzykownym i kontrowersyjnym posunięciem - planują wprowadzić w Polsce stan wyjątkowy. Wniosek w tej sprawie trafił już na biurko prezydenta, a ten - jak na Andrzeja Dudę przystało - zamierza go podpisać. Wedle wstępnych zapowiedzi nie zrobi tego w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, co mogłoby się obywatelom źle kojarzyć. Podpis odkłada na czwartek 2 września.

Kiedy stan wyjątkowy?

Samo potwierdzenie prezydenta do wprowadzenia stanu wyjątkowego nie wystarczy - ostateczna decyzja należeć będzie do posłów. Po podpisaniu wniosku Andrzej Duda ma 48 godzin na przekazanie dokumentu do Sejmu, a ten niezwłocznie powinien przystąpić do głosowania. Stan wyjątkowy rozpoczyna się zaraz po opublikowaniu rozporządzenia. Czy zatem jeszcze w tym tygodniu obudzimy się w jednym ze stanów nadzwyczajnych?

Jeszcze we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki informował, że Sejm w sprawie stanu wyjątkowego zbierze się zaraz po decyzji prezydenta, czyli w piątek trzeciego września, a najpóźniej w poniedziałek szóstego września. Teraz wiadomo już, że w tym tygodniu nie zdążą - podjęcie arcyważnej decyzji odkładają na "po weekendzie".

Tak mi się na teraz wydaje, że raczej w poniedziałek, ale nie mam jeszcze potwierdzenia

- powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki w środę.

Polityk zaznaczył, że decyzja w sprawie posiedzenia należy do marszałek Elżbiety Witek.