18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zatwierdzone

OMIKRON ATAKUJE POLSKĘ. Rząd PiS zmienia obostrzenia

Emilia Waszczuk
30.11.2021  07:52
OMIKRON ATAKUJE POLSKĘ. Rząd PiS zmienia obostrzenia
OMIKRON ATAKUJE POLSKĘ. Rząd PiS zmienia obostrzenia Fot: Mateusz Grochocki/East News

Nowe obostrzenia w Polsce po pojawieniu się wybitnie niebezpiecznej mutacji koronawirusa. Rząd reaguje na omikron, przepisy zostały zatwierdzone w Dzienniku Ustaw.

Ostatnie dni to niepokojące doniesienia o pojawieniu się nowej mutacji koronawirusa, która jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale też prawdopodobnie odporna na szczepionki. Omikron został wykryty w Afryce i już przedostał się do Europy. Potwierdzono go między innymi w Czechach czy Niemczech, a eksperci są pewni - pojawienie się pierwszych zakażeń w Polsce to tylko kwestia czasu.

W związku z nowym zagrożeniem w poniedziałek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu minister Adam Niedzielski ogłosił listę nowych zakazów, obostrzeń i limitów. Lista jest dość pokaźna, jednak czy pomoże uchronić się przed nową mutacją?

Omikron i nowe obostrzenia w Polsce

Wstępnie nowa lista obostrzeń obowiązywać ma w Polsce od 1 do 17 grudnia, minister zdrowia zastrzegł jednak, że w razie pogorszenia sytuacji pandemicznej, przepisy mogą być z dnia na dzień zaostrzane.

Nowe zasady zostały oficjalnie zatwierdzone i przyjęte w poniedziałek późnym wieczorem. Wtedy w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów.

Nowe obostrzenia. Co się zmienia?

Ustanowione przez rząd nowe przepisy pandemiczne przewidują między innymi zakaz lotów do siedmiu krajów: Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, RPA i Zimbabwe. Podróżujący z tych krajów objęci będą obowiązkową kwarantanną trwającą 14 dni. Z izolacji nie można być zwolnionym. Ponadto rząd wprowadził wydłużoną kwarantannę dla osób podróżujących spoza strefy Schengen. Izolacja ma trwać 14 dni, a zwolnienie z niej może nastąpić po 8 dniach i negatywnym wyniku testu PCR.

Rząd wprowadził też nowe limity w punktach usługowych, handlu czy na różnego rodzaju wydarzeniach. Na imprezach okolicznościowych będzie mogło pojawić się maksymalnie 100 osób, na wydarzeniach sportowych - 250. W sklepach, punktach usługowych, ale też m.in. kościołach, obowiązywać ma limit jednego klienta na 15 m/kw. Szczegółową listę obostrzeń znajdziecie TUTAJ.