18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS szykuje bacik

OSTRE PRAWO COVIDOWE. Żaden antyszczepionkowiec się nie wywinie?

Emilia Waszczuk
11.01.2022  16:15
Premier zapowiada ostre prawo covidowe
Premier zapowiada ostre prawo covidowe Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Rząd PiS znów podobno bierze się za walkę z pandemią. Podobno, bo z jednej strony premier zapowiada nowe przepisy, z drugiej chodzą słuchy, że partia po cichu zablokuje swój własny projekt...

Pandemia trwa, piąta fala nadciąga, a Polacy dalej nie chcą się szczepić. We wtorek 11 stycznia przekroczyliśmy przerażającą liczbę zgonów wywołanych COVID-19. Od początku pandemii, po zakażeniu koronawirusem, w Polsce zmarło już ponad 100 000 osób. To tak, jakby w niespełna dwa lata umarli wszyscy ludzie w sporej wielkości mieście, np. Kaliszu.

Rząd dopiero co wycofał się z zapowiedzi zaostrzania restrykcji pandemicznych, by teraz ogłosić przygotowywanie nowych rygorów. Mówił o nich we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiada ostrą ustawę covidową

We wtorek premier ogłosił drugą już tarczę antyinflacyjną - dotychczasowe działania rządu nie były w stanie zablokować szalejącej drożyzny, więc PiS obiecuje kolejne grzebanie w podatkach i pomoce dla obywateli. W czasie konferencji prasowej szef rządu pytany był o drugi najbardziej palący społeczeństwo problem - pandemię. I cóż, zapowiedział ostre prawo covidowe.

Mateusz Morawiecki poinformował, że jeszcze tego samego dnia odbędzie się poważna dyskusja polityków i środowisk medycznych. Dotyczyć ma ona koronasceptycyzmu i tego, jak przekonać, lub raczej zmusić Polaków do szczepienia się przeciw COVID-19.

Nie jestem przez nikogo w rządzie szantażowany, natomiast wiem o tym, że zjawisko sceptycyzmu wobec szczepionek jest społecznie bardzo szerokie w Polsce, szersze niż w Europie Zachodniej, a i tam widzimy ogromne protesty. Dlatego jeszcze dzisiaj odbędzie się dyskusja z częścią naszego środowiska, szerzej rozumianego. To będzie polityczna dyskusja, ale także medyczno-społeczna

- powiedział premier. Dodał, że na razie nikt nie planuje wprowadzać w kraju obowiązku szczepień dla wszystkich obywateli. Jest inny pomysł - przyjęcie ustawy, która pozwoli na skuteczne stosowanie i sprawdzanie paszportów covidowych.

Jest na stole propozycja ustawy, która w szerszy sposób pozwala stosować certyfikaty covidowe, czyli tzw. paszporty covidowe. To jest na stole i to będziemy jeszcze dzisiaj dyskutować przed rozpoczęciem Sejmu. Mam nadzieję na przekonanie argumentami również tych oponentów wewnątrz naszego obozu. Musimy mieć konsensus w tym zakresie i ta rzecz nie ulega wątpliwości

- zapowiedział szef rządu.

- Uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych - dodał Morawiecki.
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowane zostało na wtorek o godzinie 19.00. Jej członkowie mają zająć się ustawą o weryfikacji szczepień pracowników i ewentualnym wysyłaniu ich przez pracodawców na badania w kierunku COVID-19.problem w tym, że - wedle przecieków - posłowie chcą ponoć wysłać ustawę do sejmowej zamrażarki. A to może oznaczać odłożenie jej przyjęcia na wieczne nigdy.

Czytaj także