18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Klamka zapadła

Obowiązkowe szczepienia w Polsce. Niedzielski ujawnia, kogo obejmą

03.12.2021  09:24
Adam Niedzielski zapowiada obowiązkowe szczepienia
Adam Niedzielski zapowiada obowiązkowe szczepienia Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Szczepienia w Polsce będą obowiązkowe? Pomysł ten rozważany jest przez nasz rząd, o czym ostatnio poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk wskazał, jakie grupy mogą zostać objęte nowym nakazem.

Adam Niedzielski w rozmowie z Polsat News podzielił się najnowszymi wieściami dotyczącymi pandemii oraz odniósł się do niskiej liczby zaszczepionych osób w kraju. Zdaniem szefa resortu zdrowia wariant Omikron, który na dobre zadomowił się w Europie, może pogorszyć sytuację pandemiczną w Polsce oraz znacząco wydłużyć czwartą falę pandemii.

Zupełnie zmienia rzeczywistość. Prognozy, które prezentowaliśmy, będąc przekonanym, że w okresie przedświątecznym zakażania będą spadać, te prognozy są teraz obarczone ryzykiem - mówił minister.

Szef resortu zdrowia dodał, że Omikron nie dotarł jeszcze do Polski, choć jest to jedynie kwestia czasu. Uszczelnianie granic lub wprowadzanie nowych obostrzeń raczej nas przed nim nie uchroni.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

Adam Niedzielski postanowił również skomentować liczbę osób zaszczepionych, która jest na wyjątkowo kiepskim poziomie. Polacy zajmują 23 miejsce w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę liczbę przeprowadzonych szczepień.

Staram się patrzeć na to zjawisko z dwóch stron, ponieważ jeśli chodzi o szczepienia chociażby na grypę czy inne działania profilaktyczne, to też wypadamy kiepsko w zestawieniach europejskich - wyjaśniał.

Minister zdrowia przyznał, że rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, promującymi szczepienia. Jednak niektóre grupy, najbardziej narażonych osób, prawdopodobnie zostaną objęte obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19.

To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które może zachęca [osoby niezdecydowane – red.], myślimy o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim dla wszystkich medyków - oświadczył minister.

Zdaniem Niedzielskiego rozwiązania te nie zostaną wprowadzone "z dnia na dzień", a o wszystkim rząd będzie jeszcze informował. Przymusowe szczepienia to dobry pomysł?