18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"PiS otwiera nowy front"

Reparacje. Ostra odpowiedź Niemiec

Wojciech Kozicki
01.09.2022  19:14
Reparacje wojenne dla Polski? Oficjalna odpowiedź Niemiec na roszczenia PiS
Reparacje wojenne dla Polski? Oficjalna odpowiedź Niemiec na roszczenia PiS Fot: Bartosz KRUPA/East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

1 wrzesień 2022, rocznica wybuchu II wojny światowej, a prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że Polska będzie ubiegała się o reparacje wojenne od Niemiec. Rzecznik MSZ Niemiec oficjalnie odpowiedział na polski raport o reparacjach wojennych oraz kwotę odszkodowań obliczoną przez polski rząd. Mroczna historia II wojny światowej wstała z grobu, a Niemcy mówią o otwarciu "nowego frontu".

Rząd PiS przy okazji obchodów wybuchu II wojny światowej ogłosił raport dotyczący reparacji wojennych należących się Polsce, w którym straty poniesione przez RP w wyniku niemieckiej agresji oszacowano na 6 bilionów i 200 miliardów złotych. Kwotę ogłoszono na prezentacji raportu dotyczącego reparacji, zorganizowanej 1 września w warszawskim Zamku Królewskim. Na reakcję Niemiec nie trzeba było czekać. Rzecznik MSZ Niemiec oświadczył, że sprawa ewentualnych odszkodowań dla Polski jest definitywnie zakończona.

Reparacja wojenne dla Polski. Niemcy nie chcą płacić

Zdaniem rzecznika niemieckiego MSZ, Polska w 1953 roku zrzekła się dalszych reparacji wojennych i rzekomo wielokrotnie to potwierdziła „zgodnie z podstawą  obowiązującego obecnie porządku europejskiego”. Podkreślił jednocześnie, że Niemcy w pełni ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową. „Bild’ pisze natomiast, że „rząd Polski jest najwyraźniej zdecydowany otworzyć kolejny front w środku wojny - finansowy przeciwko Niemcom”, a relacje Berlina z Warszawą zostaną „zatrute na lata”. Co więcej, żądania PiS mogą uruchomić efekt domina i związki wypędzonych mogłyby zacząć domagać się odszkodowań za wypędzenia niemieckiej ludności z terenów Pomorza, Warmii i Mazur czy Śląska.

Rząd niemiecki odrzuca wszelkie roszczenia reparacyjne. Dla nich sprawę zamyka Traktat Dwa Plus Cztery dotyczący aspektów polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec – pisze serwis internetowy państwowej niemieckiej telewizji ARD.

Polski rząd nie zgadza się ze stanowiskiem Niemiec. Zwraca uwagę, że umowa z 1953 roku jest nieważna, bo została zawarta przez PRL pod naciskiem ZSRR, a ponadto jej stroną była nieistniejąca obecnie Niemiecka Republika Demokratyczna. Profesor Bogdan Musiał w rozmowie z Radiem Wnet dodał, że Polska jako jedyny kraj w Europie nie dostała reperacji od Niemiec, m.in. za wymordowanych obywateli. Stwierdził, że „Niemcy nie znajdą argumentów na rzecz niewypłacania Polsce reparacji”.

Kaczyński podkreślił, że suma reparacji została oszacowana „konserwatywną metodą”. Uważa, że to pieniądze do udźwignięcia dla niemieckiej gospodarki, które nie obciążą jej w nadmierny sposób.

Chodzi o to, żeby uzyskać odszkodowania za to wszystko, co Niemcy, co naród niemiecki uczynił Polsce w latach 1939-1945. Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności jeśli chodzi o funkcjonowania państwa polskiego. funkcjonujący od września 2017 roku Parlamentarny Zespół do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej – ogłosił Jarosław Kaczyński.

Polski raport dotyczący reperacji został przygotowany przez funkcjonujący od września 2017 roku Parlamentarny Zespół do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o reparacjach. Prezentacja raportu [WIDEO]

Czytaj także