18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Duda w odstawkę?

Andrzej Duda do dymisji? Szokujący plan PiS

04.05.2020  12:20
Andrzej Duda do dymisji? Szokujący plan PiS
Andrzej Duda do dymisji? Szokujący plan PiS Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wybory prezydenckie w 2020 roku bez Andrzeja Dudy? Onet  donosi, że PiS rozważa dymisję prezydenta i ponowne rozpisanie wyborów. Duda już odniósł się do tych rewelacji.

W poniedziałek rano minister Jacek Sasin poinformował w Radiu ZET, że wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Ani PiS, ani Poczta Polska nie są w stanie ich tak szybko przygotować. Winą za zaistniałą sytuację obarczył oczywiście opozycję. Co jednak zrobić, by wybory zostały przeprowadzone? Onet.pl informuje, że partia rozważa... dymisję prezydenta!

Jak donosi serwis, partia rządząca zakłada najczarniejszy dla siebie scenariusz. Wiedzą, że protest Porozumienia w sprawie wyborów korespondencyjnych może prowadzić do odrzucenia ustawy i w konsekwencji - całkowitej niemożliwości przeprowadzenia głosowania w najbliższych dniach. Aby jednak jakoś wyjść z sytuacji, partia chce się pozbyć Andrzeja Dudy ze stanowiska. Plany dymisji polityka potwierdziły Onetowi trzy niezależne źródła.

Andrzej Duda zrezygnuje?

Dymisja Andrzeja Dudy ma być najbardziej skrajnym, ostatecznym rozwiązaniem problemów z wyborami. Aby tego uniknąć, politycy PiS próbowali przekonać posłów Porozumienia, by głosowali zgodnie z linią Jarosława Kaczyńskiego. Mieli także próbować przekupić część polityków opozycji. Żaden z tych planów nie wypalił. Co więcej, ani myślą wprowadzać w Polsce stanu klęski żywiołowej - państwa nie stać na ewentualne odszkodowania.

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym może być głosowana przez Sejm dopiero w czwartek. Senat zagłosuje nad nią dopiero 6 maja w środę. Onet informuje jednak, że Jeśli Kaczyński będzie miał pewność przegranej, z ustawy zrezygnuje! Zamiast tego Andrzej Duda ogłosi swe odejście.

Jeśli tak się stanie, obowiązki prezydenta przejmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ona także, w ciągu kolejnych dwóch tygodni, wyznaczyć będzie musiała nową datę wyborów. Te należy rozpisać na dzień wolny od pracy, najpóźniej 60 dni później. Oznacza to, że mogą się odbyć zarówno jeszcze w maju, jak i w lipcu. Kto miałby wystartować w nich zamiast Andrzeja Dudy? Andrzej Duda.

Prezydent komentuje

Rano na Twitterze do doniesień Onetu odniósł się główny zainteresowany - Andrzej Duda. Prezydent planom dymisji oczywiście zaprzeczył. Zakpił wręcz, że jego rezygnacja została już w widocznie "przegłosowana", ale w serwisie.

Onet.pl podobno rozważa moją dymisję. W redakcji już głosowali i zdecydowali. Inne redakcje podchodzą do tego z pełną powagą. Klamka zapadła - zakpił.

Przeczytaj więcej
Komentarze