18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ta wypowiedź przejdzie do historii

Ostatni wywiad Dorna. Gorzkie słowa o PiS i Polakach

Wojciech Kozicki
08.04.2022  08:20
Ostatni wywiad Dorna. Gorzkie słowa o PiS i Polakach [WIDEO]
Ostatni wywiad Dorna. Gorzkie słowa o PiS i Polakach [WIDEO] Fot: PIOTR TRACZ/REPORTER/East News

Ludwik Dorn nie żyje. Przypomniano jego gorzkie słowa w ostatnim wywiadzie w podcaście Układ Otwarty. Przed śmiercią dokonał surowej oceny sytuacji w Polsce, uderzając w PiS i sumienia obywateli. Czy Polacy wezmą sobie do serca jego ostatni dramatyczny apel?

W takich chwilach nie są ważne poglądy polityczne i przekonania. Śmierć Ludwika Dorna smuci wszystkich. Współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości, były wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz marszałek Sejmu odszedł w wieku 67 lat. Media przypominają jego ostatni wywiad, którego udzielił krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę. Te gorzkie słowa o kondycji polskiego społeczeństwa powinny skłonić każdego Polaka do refleksji.

Ostatni wywiad Dorna. Wypowiedź o PiS, covid-19 i Polakach

Ludwik Dorn w ostatnim wywiadzie odniósł się m.in. do liczby nadmiarowych zgonów w Polsce w okresie pandemii COVID-19. Jego zdaniem, doszło do zapaści systemu ochrony zdrowia, co jest efektem trzydziestoletnich zaniedbań. Politykę polskiego rządu w walce z koronawirusem określił jako niespójną, chwiejną i podporządkowaną sondażom. Stwierdził, iż „polskie państwo stwierdziło, że nie będzie robić de facto nic”

Padały groteskowe hasła o genie sprzeciwu. Istotne jest to, że polskie społeczeństwo, które jest wybijane przez pandemię, zostało opuszczone przez instytucjonalne nośniki etyczności. Państwo jest także pewnym bytem etycznym, stąd bierze się jego moc i siła, by coś nakazać lub zakazać. Drugą taką strukturą etyczną, nośnikiem etyczności, to w warunkach polskich - nie jedynym, ale najsilniejszym i praktycznie dominującym monopolistą - jest Kościół katolicki. Proszę zauważyć, że zarówno państwo polskie, jak i Kościół katolicki w Polsce, w sprawie pandemii i przeciwstawienia się nadmiarowym zgonom, by ta liczba ludzi nieżywych się nie powiększała, wywiesiły białą flagę – ocenił Ludwik Dorn.

Zdaniem Ludwika Dorna, „wspólnota narodowa przestała być przedmiotem zobowiązania i troski ze strony instytucji, które powinny się o nią troszczyć”. Zwrócił też uwagę, że w okresie pandemii polskie społeczeństwo nie dbało o siebie, ignorując nakazy i przepisy. Ocenił, że Polacy są w stanie „kryzysu i etycznego rozkładu”.

Odebraliśmy niesłychanie ważną, w perspektywie tego trzydziestolecia najważniejszą lekcję i wiadomość, która jest wypierana. Ona jest tak groźna, że trudno ją przyswoić. To informacja, że jako społeczeństwo, także w wymiarze wspólnoty narodowej jesteśmy w stanie głębokiego kryzysu i etycznego rozkładu – powiedział Ludwik Dorn w ostatnim wywiadzie. (Układ Otwarty)

Ludwik Dorn i ostatni wywiad. Mocne wypowiedzi o Polsce [WIDEO]