18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

antyszczepionkowcy... strzeżcie się

PASZPORTY COVIDOWE PRZYKLEPANE! Jest wstępny termin

Emilia Waszczuk
08.05.2021  17:53
Paszporty covidowe już za kilka tygodni!
Paszporty covidowe już za kilka tygodni! Fot: Utrecht Robin/ABACA/Abaca/East News

Koniec dywagacji - paszporty covidowe dające przywileje osobom zaszczepionym, zostaną wprowadzone. Jest wstępny termin wcielenia ich w życie.

Rząd nie będzie mógł dłużej ukrywać planów wobec osób zaszczepionych i tych, które szczepić się nie chcą? Jeszcze chwila i tak zwane zielone certyfikaty, znane także jako paszporty covdowe, staną się faktem. Bez nich część aktywności będzie niemożliwa.

Już wcześniej pisaliśmy o testach, które rozpocząć się mają w Polsce pod koniec maja. Unia Europejska opracowuje e-certyfikaty, które pomogą w bezproblemowym przemieszczaniu się po krajach Wspólnoty. Wstępnie sprawdzane jest działanie programu od strony technicznej i jak na razie nie było wiadomo, kiedy dokładnie paszporty miałyby zacząć obowiązywać. Teraz jednak padła przybliżona data.

Paszporty covidowe w całej Europie. Start za kilka tygodni

W sobotę ósmego maja przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że trwają prace techniczne i prawne nad wprowadzeniem paszportów. Proces ten powinien zakończyć się jeszcze w maju, tak, by na czerwiec wszystko było już gotowe. W maju również zamknąć powinny się rozmowy państw członkowskich, które do programu chcą przystąpić. Polska już wyraziła gotowość.

Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne będzie osiągnięte do końca tego miesiąca. Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu [...] lub obecności przeciwciał

- powiedziała Ursula von der Leyen.

System powinien działać w czerwcu - dodała.

Paszporty covidowe przysługiwać mają każdej osobie zaszczepionej, ale też ozdrowieńcom. W aplikacji online znajdzie się też specjalne miejsce na informację o wykonanym teście na obecność SARS-COV-2 w organizmie, co oznacza, że antyszczepionkowcy też podróżować po Europie będą mogli, ale tylko z negatywnym wynikiem badania. 

Czytaj także