18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy pomysł

PIS GRZEBIE PRZY KONSTYTUCJI. Chcą przejmować majątki

07.04.2022  20:43
PiS chce zmienić konstytucję
PiS chce zmienić konstytucję Fot: Jan Bielecki/East News

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący zmiany konstytucji. Posłowie chcą upoważnić Skarb Państwa do przejmowania własności podmiotów wspierających Rosję.

Posłowie PiS znowu chcą zmieniać konstytucję, tym razem jak twierdzą, po to, by walczyć z rosyjskim reżimem, odpowiedzialnym za wojnę w Ukrainie. Na stronie Sejmu można przeczytać, że nowy projekt "dotyczy wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwiają przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która może służyć do wspierania rosyjskiej agresji".

PiS chce zmienić konstytucję

Tajemniczo brzmiący projekt postanowił nieco rozjaśnić przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Scheiber. Jak podkreślał, przejmowany przez państwo majątek ma trafiać na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji.

Zgodnie z obietnicą Premiera projekt zmian w Konstytucji został wniesiony przez KP PIS. Proponujemy 2 zmiany: 1. Konfiskata mienia podmiotów wspierających reżim rosyjski, 2. Niewliczanie wydatków na obronę Ojczyzny do długu publicznego - przekazał Schreiber.

Do projektu odniósł się rzecznik rządu Piotr Muller, wyrażając nadzieję, że pomysł zdobędzie odpowiednie poparcie. Do zrealizowania planów PiS konieczna jednak będzie pomoc opozycji.

Chodzi o to, żeby konfiskować mienie rosyjskie, które służy działalności wojennej, oraz żeby zwiększyć wydatki na armię - do tych zmian konstytucyjnych potrzebne są kluby, również opozycyjne. Będziemy oczywiście zachęcać w toku prac parlamentarnych do tego, żeby te dwie ważne zmiany w konstytucji poparły - stwierdził Muller.

Zmiany w konstytucji uchwalane są większością 2/3 głosów. Konieczne jest również poparcie co najmniej połowy wszystkich senatorów.