18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Trzeba stworzyć kompetentny rząd"

PiS znalazło NOWEGO KOALICJANTA? Sensacyjne pogłoski

Emilia Waszczuk
14.01.2022  07:59
PiS ma nowego koalicjanta? Sensacyjne plotki
PiS ma nowego koalicjanta? Sensacyjne plotki Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Jarosław Kaczyński w końcu znalazł nowych koalicjantów? By utrzymać władzę, musi przekabacić kogoś na swoją stronę. Pojawiły się plotki, że już ma ofiarę na haczyku. Co ofiara na to? "Trzeba stworzyć kompetentny rząd" - mówi. 

Prawo i Sprawiedliwość nadal jakoś utrzymuje sejmową większość, ma jednak coraz większe problemy. Kolejne sondaże pokazują duży spadek poparcia, które odbudować miało wprowadzenie Polskiego Ładu. Pech chciał, że nowy, flagowy program partii okazał się niewypałem i rozwścieczył Polaków, którzy i tak już mierzą się ze skutkami szalejącej inflacji i potworną drożyzną.

Aby wygrać kolejne wybory, PiS musi się mocno nagimnastykować. Dużo łatwiej byłoby im utrzymać władzę, gdyby znaleźli sobie jakichś sojuszników. Cichymi sprzymierzeńcami ciągle zostaje dla nich niestabilna Konfederacja. Teraz pojawiły się pogłoski, że do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego przykleić się chce PSL.

PiS i PSL stworzą koalicję?

Partia Ludowców znana jest z tego, że od lat balansuje na granicy progu wyborczego, szczęśliwie dostaje się do Sejmu i później wchodzi w koalicję z najbardziej korzystnym dla siebie ugrupowaniem. Teraz mieliby ugiąć karki i dołączyć do PiS. Czy jednak są w stanie aż tak nagiąć własne zasady, tylko po to, by zacząć naprawdę rządzić?

Ich szef Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje plotki o koalicji z PiS w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Z całą stanowczością zaprzecza, by ktokolwiek w PSL chciał zbliżyć się do Kaczyńskiego i wchodzić z nim we współpracę. - Nie można współpracować z podmiotem, który chce cię zniszczyć - oznajmia polityk. I składa PiS propozycję, na którą zdecydowanie nie mogą przystać...

Jeżeli PiS nie chce wcześniejszych wyborów, to niech powie, że wszystko jest OK. Że dzięki Polskiemu Ładowi mamy krainę mlekiem i miodem płynącą, że nie ma inflacji, że pandemia jest pod kontrolą

- mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polityk przypomina przy tym, że to właśnie PSL złożyło wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, a dziś sytuacja w Polsce jest już wybitnie zła, nastąpiła "kumulacja złych decyzji, niekompetencji i nieskuteczności władzy".

Kosiniak-Kamysz wie, jak obalić PiS

Co więc dalej? Jakie są plany Polskiego Stronnictwa Ludowego? Oczywiście chcieliby dojść do władzy, ale nie z PiS, tylko z częścią opozycji. Kosiniak-Kamysz twierdzi, że w Sejmie powinny powstać dwa polityczne bloki, dwa przeciwne PiS obozy. Bez nich panuje rozdrobnienie, które pomaga obecnym rządzącym w niszczeniu Polski

Rozdrobnienie daje komfort PiS. Jak powstanie jeden blok, to wrażliwość wielu środowisk może nie zostać doceniona. Wielu wyborców opozycji się wtedy zawaha lub nie odda głosu. Na pewno PSL i Koalicja Polska będą w centrum

- mówi szef PSL. I dodaje:

Tu zupełnie nie chodzi o to, kto da więcej. Trzeba stworzyć dobry, kompetentny rząd.