18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

a to pech

Budowanie poparcia na wojnie nie wyszło. PIS TRACI WŁADZĘ

Emilia Waszczuk
19.04.2022  16:36
PiS straci władzę po wyborach?
PiS straci władzę po wyborach? Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Najbliższe wybory parlamentarne będą końcem "Dobrej Zmiany"? Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się dużym poparciem, ale sondaże odbierają im nadzieję na dalsze panowanie.

Wojna w Ukrainie trwa, a tęgie głowy z PiS postanowiły to wykorzystać dla własnych politycznych celów. Gdy Kijów był jeszcze celem rosyjskich ataków, pojechali do niego premier Mateusz Morawiecki z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. I nie dość, że stwarzali zagrożenie dla siebie i dla prezydenta Ukrainy, to jeszcze jedyne co osiągnęli, to większa irytacja Rosji i straszenie atakiem na Polskę.

W pierwszych tygodniach wojny głośno mówiło się o tym, że partia rządząca buduje elektorat na tragedii naszych sąsiadów. Teraz okazuje się, że owo budowanie poparcia nie wyszło. Właśnie spłynęły wyniki najnowszego sondaży wyborczego, wykonanego przez Kantar Public. PiS i Solidarnej Polsce zdecydowanie nie udało się zdobyć większej przychylności społeczeństwa.

PiS straci władzę w Polsce

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość w koalicji z Solidarną Polską. Nie ma w tym jednak dla Zjednoczonej prawicy zbyt wiele pozytywnych informacji, bowiem zdobywają wspólnie poparcie rzędu 30 procent. Niby dużo, ale do wymaganej większości zdecydowanie za daleko.

Drugą siłą w Polsce pozostaje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26 procent głosów. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głosować chce dziś 9 procent Polaków. Lewica może liczyć na 8 procent głosów, a Konfederacja na 6. PSL-Koalicja Polska, Kukiz'15, Porozumienie i AgroUnia nie dostają się do Sejmu.

W najnowszym sondażu aż 68 procent badanych zadeklarowało udział w wyborach.