18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

LOCKDOWN WRACA

ZMIANA OBOSTRZEŃ! Niedzielski znów zamyka

Emilia Waszczuk
24.02.2021  15:19
Zmiana ograniczeń w Polsce
Zmiana ograniczeń w Polsce Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

W środę 24 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiał wszelkie wątpliwości: znów zmieniają się obostrzenia pandemiczne, powraca lockdown.

Na środową konferencję prasową czekali chyba wszyscy Polacy - to właśnie tego dnia rządzący ogłosić mieli nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 12 tysiącach nowych zakażeń, odnotowanych tylko w ciągu jednej doby. W ostatnich dniach Adam Niedzielski ogłosił z kolei rozpoczęcie w kraju trzeciej fali pandemii i zapowiedział "krok wstecz", czyli wycofanie się ze znoszenia obostrzeń. Teraz w końcu dowiedzieliśmy się, co naprawdę czeka nas już za kilka dni.

Zmiana ograniczeń w Polsce. Wracają strefy

Politycy PiS zmian w ograniczeniach dokonali już w nocy z poniedziałku na wtorek, po cichu wprowadzając poprawki, które mogłyby się Polakom nie spodobać. W środę przyszedł czas na ogłoszenia oficjalne i kolejne decyzje rządu.

Co nas czeka? Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od soboty 27 lutego w Polsce wraca regionalizacja obostrzeń. W miejscach, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej i zakaża największą liczbę osób, wprowadzone zostaną strefy najcięższych restrykcji

Najgorszą sytuację odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim i tam od marca wejdą w życie najtwardsze ograniczenia. Źle jest także w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Zmiany w obostrzeniach od marca w całej Polsce

Jakie zmiany w obostrzeniach nas czekają? Jak ogłosił minister zdrowia, w województwie warmińsko-mazurskim ponownie powróci lockdown. Reszta Polski objęta będzie obostrzeniami dotąd panującymi. 

W województwie warmińsko-mazurskim ponownie zamknięte zostaną galerie handlowe, kina czy teatry, muzea i galerie sztuki, baseny, korty tenisowe i hotele. Co ważne, powróci także edukacja zdalna najmłodszych dzieci. 

Wprowadzone zostaną także ostre ograniczenia na granicach - rząd chce zapobiec wwożeniu do Polski koronawirusa z państw bardziej dotkniętych pandemią, dlatego aby wjechać do kraju, trzeba będzie przedstawić celnikom negatywny wynik testu, wykonanego maksymalnie 48 godzin przed podróżą. Ponadto osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji poddawane będą obowiązkowej kwarantannie.

Zmiany w maseczkach. Kategoryczny zakaz zamienników

Już wcześniej pojawiły się głosy, że rząd zabroni w Polsce stosowania przyłbic, a także zasłaniania nosa i ust częściami garderoby. Mówiło się nawet o nakazie noszenia profesjonalnych maseczek z odpowiednim filtrem. Dziś część z tych informacji została potwierdzona.

Jedyną dozwoloną ochroną mają być maseczki, jednak rząd dopuszcza stosowanie zarówno masek profesjonalnych, jak i takich wykonanych w domach. Zmiany wejdą w życie już w najbliższą sobotę - 27 lutego.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze