18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dzieje się

Pandemia w Polsce. Nagła konferencja, rząd wprowadza zmiany

Emilia Waszczuk
30.04.2021  15:02
Nagłe zmiany. Konferencja Michała Dworczyka
Nagłe zmiany. Konferencja Michała Dworczyka Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Rzad znów zmienia - w piątek szef Kancelarii Premiera zwołał pilną konferencję prasową. Od 10 maja nastąpi zwrot w walce z pandemią. Na ten krok czekało wielu Polaków.

W sobotę 1 maja ruszy powolne odmrażanie gospodarki w Polsce, które stopniowo rozszerzać ma się przez cały miesiąc. Niestety na horyzoncie pojawiło się śmiertelnie niebezpieczne zagrożenie. Jeszcze w czwartek rzecznik rządu Piotr Muller ostrzegał, że znoszenie obostrzeń może zostać wstrzymane. W piątek potwierdzono z kolei, że do Polski dotarł już podwójnie zmutowany koronawirus B.1.617. Teraz służby celne "wyłapują" podróżnych z Turcji i Indii. Jeśli nie zdadzą egzaminu, Polsce grozi nawrót pandemii i totalny paraliż spowodowany najbardziej zjadliwą wersją SARS-COV-2.

Tymczasem w Polsce trwa jeszcze jedna walka - o szczepionki. Producenci obiecują wielkie dostawy, a później je ograniczają lub odwołują. Od tego, ile osób się zaszczepi, zależy z kolei to, jak szybko opanujemy pandemię. W piątek szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk, ogłosił ważne zmiany w walce z pandemią.

Pandemia w Polsce. Nagła zmiana planu

Ludzie zapisują się na szczepienia, w weekend majowy część obywateli będzie miała szansę przyjąć szczepionki bez kolejki w punktach mobilnych, a rząd znowu zmienia zasady. W piątek Michał Dworczyk poinformował, że część Polaków będzie mogła szczepić się przed innymi. Chodzi o osoby niepełnosprawne, z niewiadomych przyczyn dotąd pomijane przez rząd w ustalaniu priorytetowych grup osób do zaszczepienia.

Chcemy, żeby od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych miały pierwszeństwo szczepienia. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin

- poinformował Michał Dworczyk.

Polityk przekazał także, że od 10 maja rozpoczną się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y i to nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów i wszystkich pracowników. Te zamówienia będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych traktowane priorytetowo

- powiedział Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Czytaj także
Przeczytaj więcej