18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

twierdzi, że mu nie żal

Partia Kukiza przestanie istnieć! MUZYKANT WSTĄPI DO PIS?

Emilia Waszczuk
17.06.2022  10:03
Zlikwidują partię Kukiza! Ex muzyk się nie smuci, PiS stoi dla niego otworem
Zlikwidują partię Kukiza! Ex muzyk się nie smuci, PiS stoi dla niego otworem Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Wyborcy Pawła Kukiza mogą się poczuć oszukani - po raz enty w ostatnich miesiącach. Po wejściu w romans z PiS były muzyk funduje im nową niespodziankę - jego partia zostanie zlikwidowana.

Droga Pawła Kukiza przez politykę jest długa i wyboista. Gdy był jeszcze muzykiem obiecywał swym fanom, że nigdy przenigdy nie zajmie się polityką, a jeśli to jednak kiedyś zrobi, mogą pluć mu w twarz i nazywać szmatą. Biedaczek po latach zapomniał o tej obietnicy i założył swoje własne ugrupowanie, z którym chciał zmieniać Polskę.

Część Polaków zachłysnęła się świeżością i obietnicami gwiazdora, i oddała na niego głos w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie Kukiz'15 weszło do Sejmu, ale wielkiego wpływu na politykę raczej nie miało. W 2020 roku Paweł Kukiz przemienił swą grupę w partię, a później przystąpił do nieformalnej koalicji z PiS i Solidarną Polską. Za ten krok dostał ostre baty od dawnych fanów, części wyborców i ogólnie Polaków. Ludzie orzekli: sprzedał się.

Partia Kukiza zostanie zlikwidowana

Teraz, zaledwie dwa lata po zarejestrowaniu partii, ta przestanie istnieć - donosi "Rzeczpospolita". Pawłowi Kukizowi chyba nie bardzo zależy na utrzymaniu ugrupowania, nie złożył bowiem odpowiednich sprawozdań finansowych do Państwowej Komisji Wyborczej, a wedle prawa to poskutkuje rozwiązaniem Kukiz'15.

W przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (...) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji - brzmią zapisy prawa.

Co na to wszystko Paweł Kukiz? Politykujący ex muzykant twierdzi, że mu nie zależy i wcale się likwidacją partii nie martwi. Zapewnia wręcz, że nigdy nie chciał ugrupowania w ten sposób formalizować, na powołaniu partii miało zależeć jego współpracownikom. - Powiedziałem im: jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności - tłumaczy.

Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju

- mówi Paweł Kukiz "Rzeczpospolitej".

Kukiz wstąpi do PiS?

Czy aby na pewno Pawła Kukiza nie interesuje tworzenie "politycznych molochów"? Zaledwie kilka dni temu prezes PiS ogłosił, że dogadał się z byłym muzykiem i ten wystartuje w najbliższych wyborach z list Zjednoczonej Prawicy. Nie brzmi to raczej jak unikanie układów i niebudowanie wielkich politycznych opcji. Wręcz przeciwnie.

Sam Kukiz potwierdzić doniesień tych nie chce. Twierdzi, że ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął, nie wie, czy w ogóle przystąpi do wyborów, a współpracę z Jarosławem Kaczyńskim uzależnia od "przyjęcia przez partię, na której listy miałby trafić, jego propozycji programowych dotyczących m.in. zmian w ordynacji wyborczej".