18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pan Piotr czy Piotruś Pan?

Patkowski mówi o zarobkach Polaków. Oszalał czy zwariował?

Wojciech Kozicki
06.07.2021  11:20
Piotr Patkowski analizuje zarobki Polaków. Jakim cudem został wiceministrem finansów?
Piotr Patkowski analizuje zarobki Polaków. Jakim cudem został wiceministrem finansów? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Piotr Patkowski znowu dokazuje. Rozbisurmanił się ostatnio nam ten uroczy chłopiec w Ministerstwie Finansów. Do swojej kolekcji kontrowersyjnych wypowiedzi i teorii dołączył kolejną, tym razem o klasie średniej w Polsce. A rząd chce go wysłać w świat, by promował Polskę...

Wiceminister finansów Piotr Patkowski to człowiek, który minął się z powołaniem. Zamiast babrać się w polityce, powinien wziąć się za powieści science-fiction. Ostatnio m.in. mówił jak to Polacy bogacą się przez lockdown, wcześniej ujawnił o jak niskich zarobkach marzą Polacy, a teraz wziął się za analizę zarobków polskiej klasy średniej. Panie Piotrusiu, cokolwiek pan zażywa, radzimy zmniejszyć dawkę!

Patkowski o klasie średniej. Potrzebuje pomocy?

Jak przekonuje Patkowski, powołując się na analizy resortu finansów, wystarczy zarabiać 2,9 tys. zł na rękę, by zaliczać się do polskiej klasy średniej. Skomentował tym samym ogłoszone przez rząd założenia Nowego Ładu, rzekomo skierowane głównie do klasy średniej.

W Ministerstwie Finansów na klasę średnią patrzymy pod kątem średnich zarobków. Z danych wynika, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje dochody miesięczne powyżej 10 tys. zł, więc ich spokojnie można uznać za klasę wyższą. Natomiast klasa średnia, patrząc na dominantę średnich zarobków, zaczyna się powyżej 4 tys. zł brutto. Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej – wyjaśnia Piotr Patkowski.

Jak podaje Money.pl, powołując się na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2019 roku, aby należeć do klasy średniej, trzeba było mieć przynajmniej 1,5 tys. zł dochodu rozporządzalnego na członka rodziny. Do klasy średniej należały wtedy np. dwie osoby zarabiające łącznie na czysto 3 tys. zł albo dwójka rodziców z jednym dzieckiem dostająca łącznie 4,5 tys. zł miesięcznie. Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych w rozmowie z MarketNews24 zwrócił natomiast uwagę, że granica klasy średniej jest płynna. Jego zdaniem, w polskich warunkach są to dochody co najmniej 6-7 tys. zł netto.

Piotr Patkowski jednak lada moment będzie KLASĄ WYŻSZĄ. Rząd rekomendował go na prestiżowe zagraniczne stanowisko, a jego zarobki wystrzelą w kosmos.