18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chłopcze, dostałeś bzika?

Patkowski zapowiada wyższe podatki. Emerytom zabiorą nawet duszę

Wojciech Kozicki
17.06.2021  15:53
Wiceminister finansów PAtkowski ujawnia mrocze sekrety Polskiego Ładu. Czy powinien skorzystać z usług państwowej służby zdrowia?
Wiceminister finansów PAtkowski ujawnia mrocze sekrety Polskiego Ładu. Czy powinien skorzystać z usług państwowej służby zdrowia? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Wiceminister finansów Piotr Patkowski, jakże poważna i poważana postać w rządzie, ujawnia kulisy Polskiego Ładu PiS. Trzeba przyznać, ma chłopak cohones, bo właśnie obwieścił Polakom, że obiecywana obniżka podatków okaże się tak naprawdę ich podwyżką.

Kim jest wiceminister finansów Piotr Patkowski? To ten jegomość, który niedawno twierdził, że Polakom pandemia gospodarczo wychodzi na dobre, bo się bogacą. Teraz ujawnił co nieco na temat Polskiego Ładu PiS. Jak pisze Radio ZET, Patkowski zadeklarował, że „założenia Polskiego Ładu, które łączą podniesienie kwoty wolnej od podatku do kwoty 30 tys. zł z równoczesną likwidacją odliczania części składki zdrowotnej od podatku, wymuszają stworzenie mechanizmu chroniącego najuboższych emerytów przed faktycznym wzrostem obciążeń podatkowych”.

Piotr Patkowski o podatkach. Bez litości nawet dla emerytów

Okazuje się, że wpływ Polskiego Ładu na najniższe emerytury będzie niekorzystny. Chociaż na reformie zyska 9 na 10 seniorów, to wśród osób poszkodowanych będą osoby o najniższych świadczeniach emerytalnych. Konieczne będzie więc wprowadzenie  specjalnej ulgi. Zdaniem Patkowskiego,  dzięki temu najubożsi emeryci i renciści nie stracą na zmianach w zakresie naliczania i likwidacji odliczenia składki zdrowotnej.

Okazało się jednak, że zapowiedziana obniżka podatków dla dużej części społeczeństwa okaże się ich podwyżką. Większe obciążenie fiskalne zasady Polskiego Ładu nakładają już na przeciętne polskie zarobki. Ekonomiści wyliczyli, że na Polskim Ładzie stracą także emeryci, w tym także ci otrzymujący najniższe świadczenia. W związku z tym seniorzy, podobnie jak przedstawiciele klasy średniej, ma być obroniona przed nowym systemem podatkowym za pomocą specjalnej ulgi – wyjaśnia Radio ZET.

Biznes.radiozet.pl, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku w ramach Polskiego Ładu nie uchroni Polaków przed zabieraniem przez fiskusa znacznej części ich wynagrodzenia. Co więcej, zdaniem ekonomistów, na Polskim Ladzie stracą 4 grupy emerytów, m.in. ci korzystający do tej pory z ulgi rehabilitacyjnej na leczenia.

Spodziewaliście się czegoś innego po Patkowskim? Przypominamy, że niedawno chwalił obostrzenia i zamykanie przedsiębiorstw, bo w ten sposób Polacy mają w portfelach więcej pieniędzy, niż zazwyczaj. Zwraca uwagę, że skoro są zamknięte kina, siłownie, restauracje, teatry i baseny, to Polacy stali się bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać zgromadzonych środków finansowych.

W tym momencie więc konsument ma czasami większą kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy – powiedział Patkowski.

Czytaj także
Przeczytaj więcej