18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Posłucha Jarosława?

Paweł Kukiz chwali "Lex TVN". "Jest ogólnie OK, ale..."

21.07.2021  09:24
Paweł Kukiz pochwalił "Lex TVN"
Paweł Kukiz pochwalił "Lex TVN" Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Paweł Kukiz pochwalił się w mediach społecznościowych, że przeczytał projekt ustawy medialnej, znany jako "Lex TVN". Lider Kukiz'15 uważa, że pomysł jest całkiem dobry, choć posiada pewne mankamenty. Jak przyznaje, bez wprowadzenia poprawek "ciężko mu będzie to poprzeć".

Na początku lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy medialnej, zakładający, że firmy zagraniczne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły otrzymać koncesji na nadawanie w Polsce. Jak podkreślają posłowie opozycji, zmiany te wymierzone są głównie w telewizję TVN, stąd też nowy pomysł PiS określany jest mianem "Lex TVN".

Paweł Kukiz chce poprawek w „Lex TVN”

We wtorek projekt nowelizacji przeczytał Paweł Kukiz, czym postanowił pochwalić się w mediach społecznościowych. Nowy partner Jarosława Kaczyńskiego przyznaje, że "ogólnie jest ok", choć część zapisów wymaga wprowadzenia zmian.

Zdaniem Kukiza ustawa może budzić niepokój, gdyż jej zapisy umożliwiają kupno udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach medialnych przez PiS, a dokładniej spółki skarbu państwa. W ocenie lidera Kukiz'15 wiąże się to z ryzykiem upaństwowienia mediów, tak samo, jak w przypadku wykupienia Polska Press przez Orlen Daniela Obajtka.

Paweł Kukiz dodał, że zamierza złożyć poprawkę, która pozwoli zapobiec przed takimi działaniami. W ustawie miałyby znaleźć się dodatkowe zapisy:

  • „2. Udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania, o którym mowa w ust. 1, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 735 oraz z 2021 r. poz. 159 i 255), państwową osobę prawną w rozumieniu art. 3 ust. 1-3 tej ustawy oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu państwa";
  • "Czynność prawna dokonana z naruszeniem zakazu, o którym mowa w ust. 2, jest nieważna”.

Były muzyk przyznaje, że jeśli przedstawione przez niego poprawki nie zostaną przyjęte, "ciężko mu będzie poprzeć ustawę". Jednak czy na pewno tego nie zrobi?