18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy program socjalny

PiS zapłaci za szybkie urodzenie!

Wojciech Kozicki
27.11.2020  12:56
500+ to za mało, nędzie premia za urodzenie drugiego dziecka
500+ to za mało, nędzie premia za urodzenie drugiego dziecka Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER

PiS znowu rozda Polakom ich własne pieniądze. 500+ to najwyraźniej za mało, by wygrać kolejne wybory i zwiększyć poparcie w sondażach. Prawo i Sprawiedliwość planuje nowe świadczenie socjalne: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

PiS rozpieszcza Polaków 500+ na każde dziecko, dając im pieniądze, które wcześniej im zabiera. Na tym jednak nie koniec. Wiceminister rodziny Barbara Socha, w odpowiedzi na interpelację poselską, potwierdziła, że przez rząd może zostać wprowadzona „premia za urodzenie drugiego dziecka”. Prawo i Sprawiedliwość  rozwija w ten sposób nową strategię demograficzną. Jej celem jest „zwiększenie idealnej wielkości rodziny”.

Nowa Strategia Demograficzna

Dlaczego potrzebne jest kolejne świadczenie socjalne na dziecko? 500+ miało spowodować boom demograficzny i zachęcić do prokreacji. Tymczasem według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w marcu tego roku urodziło się 27 tys. dzieci - to było najmniej od 2015 roku.

Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej chce ratować sytuację wprowadzając premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Socha zwraca jednak uwagę, że musi ona wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac. Zapewnia, że Strategia Demograficzna oparta jest na światowych i krajowych badaniach i stawia przed sobą 3 główne zadania: zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie.

TVN24 przypomina, że w 2018 roku ówczesny minister rodziny mówił, że żadnych pieniędzy za urodzenie drugiego dziecka nie będzie.

Jeżeli w ciągu 24 miesięcy rodzi się drugie dziecko, to ma być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski pełnopłatny, mają też być preferencje dla takich rodziców w systemach opieki, czyli w przedszkolach i żłobkach – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. 

Przeczytaj więcej
Komentarze