18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coraz bliżej wygrana

PiS NIE ODDA WŁADZY?! Zaskakujący sondaż

22.06.2022  12:20
PiS może po raz kolejny utrzymać władzę
PiS może po raz kolejny utrzymać władzę Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażach i wszystko wskazuje na to, że może wygrać wybory, ale pod jednym warunkiem. Wystarczy, że dogadają się z... Konfederacją. Nowa koalicja zapewni im kolejne, spokojne cztery lata rządów?

Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się stałym, około 30-procentowym poparciem. Ta grupa wyborców określana pieszczotliwie betonowym elektoratem wskoczy za prezesem nawet w ogień i nie przestraszy jej ani inflacja, ani drożyzna czy największe afery. Jednak do utrzymania władzy potrzeba znacznie więcej.

Na ratunek może przyjść Konfederacja, której jakby nie patrzeć bliżej do PiS niż do partii opozycyjnych. Wystarczy zatem, by Korwin dogadał się z Kaczyńskim, a na polskiej scenie politycznej niewiele się zmieni.

PiS blisko utrzymania władzy

Najnowszy sondaż IBSP na zlecenie StanPolityki.pl prognozuje kolejne zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego. PiS wygrałoby wybory z 37,01 proc. głosów, co gwarantuje 205 mandatów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,8 proc. badanych. Wynik ten zapewniłby KO 130 mandatów sejmowych. Podium zamyka Polska 2050 z 15,52 proc. głosów (72 mandaty).

Na miejsce w Sejmie może liczyć również Lewica (7,94 proc. - 24 mandaty) oraz Konfederacja (7,73 proc. - 28 mandatów). Poza sejmową burtą znalazłyby się PSL-Koalicja Polska (2,65 proc.) i AGROUnia (1,08 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 8-13 czerwca na grupie 1000 dorosłych Polaków.

Czytaj także