18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WIELKI DRAMAT

PiS SIĘ SYPIE! Koszmar prezesa się ziścił

Emilia Waszczuk
02.02.2022  07:48
Kaczyński traci władzę w PiS?
Kaczyński traci władzę w PiS? Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński traci grunt pod nogami i pozycję lidera prawicy. We wtorek posłowie jego partii i klubu udowodnili mu, jak krucha jest większość PiS w Sejmie. Ich nowa ustawa przepadła z hukiem. 

Na to niecierpliwie czekali przeciwnicy PiS? Tego panicznie bał się Jarosław Kaczyński? We wtorek wieczorem Prawo i Sprawiedliwość poniosło sromotną klęskę w Sejmie. Parlamentarzyści pracowali nad ustawą zwaną "Lex Kaczyński", wprowadzającą kuriozalne zmiany w prawie pandemicznym. PiS nagle zrezygnowało w niej nakładania obowiązku testowania pracowników w kierunku SARS-COV-2, zamieniając ten zapis na dobrowolność i wprowadziło możliwość żądania odszkodowań za zakażenie się koronawirusem w miejscu pracy.

Ustawa covidowa odrzucona. PiS głosowało przeciw PiS

Ustawa była ostro krytykowana przez polityków, ekspertów i społeczeństwo, a we wtorek wieczorem posłowie pokazali, co należy z nią ich zdaniem uczynić. Złożony został wniosek o odrzucenie jej już w pierwszym czytaniu. Za głosowała zdecydowana większość, w tym posłowie PiS.

Za odrzuceniem projektu głosowały aż 253 osoby, przeciw 152, a 37 wstrzymało się od głosu. Co ważne, w Sejmie nie pojawiło się wielu polityków i polityczek Zjednoczonej Prawicy, aż 10 osób z PiS chciało odrzucenia ustawy, z klubu PiS (czyli partia i przyjaciele) aż 24!

Koniec Kaczyńskiego nadciąga? Jest coraz słabszy

Sytuację w Sejmie komentuje wielu polityków, opozycja się cieszy i oznajmia "mamy to", choć fakt, że gdyby nie sprzeciw polityków prawicy, nic by nie miała. Prawdą jest też - i to druga strona medalu - że bardzo rzadko, niemal wcale nie zdarza się takie nieposłuszeństwo w klubie PiS. Nagle jednak jego członkowie zdobyli się na odwagę i zagłosowali wbrew woli prezesa. A to może oznaczać tylko jedno - jego pozycja słabnie.

Dzisiejsza porażka pokazuje, że Jarosław Kaczyński może zdecydowanie mniej, niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd objął władzę w 2015 roku

- mówi w rozmowie z WP.pl profesor Rafał Chwedoruk z UW.

- Jarosław Kaczyński od dnia ostatnich wyborów, które przyniosły PiS-owi bezprecedensowy tryumf, stracił instrumenty kontroli nad klubem parlamentarnym. Pięć mandatów przewagi, w tym kilkadziesiąt sojuszniczych - to musiało w końcu zacząć powodować kryzysy. Teraz nałożył się na to trwały spadek w sondażach - dodaje politolog.

Czytaj także