18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

płać i płacz

PiS ZNOWU PODNOSI PODATKI. "Dla dobra Polaków"

Emilia Waszczuk
12.10.2021  13:24
PiS podniesie podatki. Dla dobra i zdrowia Polaków
PiS podniesie podatki. Dla dobra i zdrowia Polaków Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Kolejna podwyżka już od nowego roku? Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który zakłada regularne podwyższanie podatków co roku, przez kolejnych pięć lat. Tłumaczą się dobrem obywateli.

Rząd znalazł świetny sposób na to, by w Polsce żyło się lepiej - po raz kolejny podniesie podatki. Im mniej mamy pieniędzy w kieszeniach, tym mniej wydamy na używki czy głupoty. A o używki właśnie tutaj w tej chwili najbardziej chodzi.

Już od stycznia wzrosną ceny alkoholu i papierosów. Jeszcze kilka tygodni temu politycy PiS zarzekali się, że żadnego projektu podnoszenia akcyzy nie ma i nie będzie, a tu bach. Jest. I to taki, że czapki wam spadną. A w kieszeniach zrobi się jeszcze bardziej pusto.

PiS podniesie akcyzę na tytoń i alkohol

Palicie? Pijecie? Zmiany odczują nie tylko nałogowcy, ale i osoby od wielkiego dzwonu wypijające piwo czy wino. Tylko od początku 2022 roku akcyza wzrośnie o 10 procent, a przez kolejnych kilka lat planowane są kolejne podwyżki. Rząd tłumaczy, że to dla dobra i zdrowia obywateli, wpływy do skarbu państwa są tu ponoć na dalszym planie.

W odpowiedzi na potrzebę przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi alkoholu i wyrobów tytoniowych na zdrowie Polaków, resort finansów proponuje stopniowe zwiększanie akcyzy na nie

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Innym powodem podniesienia stawek ma być to, jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej. W Polsce ceny alkoholu i tytoniu są zdaniem resortu finansów mocno zaniżone, więc i problem z nałogami mamy większy.

Wyższa akcyza. Co się zmieni?

Nowy projekt Ministerstwa Finansów przewiduje "indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i tzw. wyroby nowatorskie". Oznacza to, że już od stycznia droższe mają być:

  • napoje zawierające alkohol etylowy, wino, piwo, napoje fermentowane (poza cydrem i perry) o objętości alkoholu do 5 proc. Tu akcyza wzrośnie o 10 procent.,
  • papierosy - tu akcyza urośnie ze 100 do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy,
  • wyroby "nowatorskie" - podniesienie stawki kwotowej o 100 proc.,
  • tytoń do palenia - minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Nowy projekt zakłada też wprowadzenie tak zwanej "Mapy Akcyzowej", czyli rozpiski, z której dowiemy się, jak będą rosły podatki w kolejnych latach. Plany obejmują podwyżki do 2027 roku. Co roku akcyza na alkohol wzrastać ma o kolejnych 5 procent, a na papierosy i wyroby tytoniowe o 10 procent. 

logo Tu się dzieje