18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezes nie odpuści!

PiS chce utrudnić Polkom aborcję za granicą. Wysłano pismo

02.05.2021  15:28
Rząd chce zakazać Polkom aborcji za granicą
Rząd chce zakazać Polkom aborcji za granicą Fot: Jan BIELECKI/East News

Politycy PiS twierdzą, że zakaz aborcji, obowiązujący na terenie naszego kraju to za mało. Rząd chce, by nowe regulacje dotyczyły także Polek, które przerywają ciąże za granicą. Niedawno ujawniono treść listu, który trafił do rąk czeskiego ministra zdrowia.

Czeskie media opublikowały list, który trafił w marcu do ministra zdrowia Jana Blatnego. Pismo wysłał zastępca ambasadora RP w Pradze, Antoni Wręga. Przedstawiciel PiS żądał, by czeskie władze utrudniły Polkom dostęp do aborcji.

O skandalicznej sprawie donosi czeskie pismo "Respekt". List z polskiej ambasady dotarł do Ministerstwa Zdrowia w Czechach na początku marca. Pismo nawiązywało do trwających wtedy prac czeskiego Senatu nad aborcją dokonywaną przez cudzoziemki, czyli głównie Polki.

PiS chce utrudnić Polkom aborcję za granicą

Polski dyplomata w piśmie zaapelował, by czeski rząd uszanował polskie wartości kulturowe, utrudniając "rozkwit turystyki aborcyjnej". Jak twierdzi Antoni Wręga, mogłoby to zakłócić relacje między Polską, a Czechami.

Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich postrzegamy zatem jako niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawa - pisze Wręga.

Polska ambasada otrzymała odpowiedź pod koniec marca. Czeski szef resortu zdrowia poinformował, że ministerstwo nie może wpłynąć na pracę Senatu. Dodał również, że przerywanie aborcji przez Polki jest w Czechach legalne i zgodne z prawem Unii Europejskiej.

logo Tu się dzieje