pis na bis

PiS wprowadza komunę-bis? "Logika jak ze stanu wojennego"

17.12.2019  14:21
PiS wprowadza komunę-bis? "Logika jak ze stanu wojennego"
PiS wprowadza komunę-bis? "Logika jak ze stanu wojennego" Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Czy to już polityczno-obywatelska wojna? Zdaje się, że właśnie tak może się to skończyć. Najnowsze próby "reformowania" sądów przez PiS wywołują w Polsce ogromny bałagan i niepokoją nie tylko naszych obywateli, ale i świat.

Co funduje nam właśnie w Polsce Prawo i Sprawiedliwość? Jedni twierdzą, że porządek, inni obawiają się, że to przedsmak dyktatury Jarosława Kaczyńskiego i powrót do czasów PRL. A wszystko przez próby zmian w sądach, które jak na razie opierają się na całkowitym podporządkowaniu ich politykom...

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ustaje w staraniach, by sądy w Polsce były nie wolne, a polityczne. Twierdzą, że w ten sposób zaprowadzą porządek i w końcu zapanuje sprawiedliwość. Ale mało kto im przytakuje.

Donald Tusk sprawę skomentował jednoznacznie. Najpierw oznajmił światu, że Kaczyński jest jak rozkapryszone dziecko i marzy mu się dyktatura, później dodał stwierdzenie, że PiS zasadza się na sądy, by bezkarnie okradać Polaków. Teraz opinię o nowym projekcie, zakładającym między innymi karanie nieposłusznych politykom sędziów, zaopiniował Sąd Najwyższy.

PiS i komuna-bis

Co ustalili? Krótko mówiąc: powinniśmy się martwić. Wedle analiz SN, PiS kieruje się dokładnie taką samą filozofią, jaką... kierowano się przy wprowadzaniu w Polsce stanu wojennego!

Co znamienne, opiniowany projekt został ogłoszony na stronach Sejmu w nocy z 12 na 13 grudnia 2019 r. Nie tylko jednak data jego zgłoszenia nawiązuje do najbardziej niechlubnych kart polskiej historii. Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się bowiem w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego

- czytamy w uwagach Sądu Najwyższego.

Jak wskazuje SN, tak samo jak w przypadku stanu wojennego, tak teraz PiS, żąda od sędziów "ślepego posłuszeństwa". Sędziowie Sądu Najwyższego zauważają też, że politycy PiS ciągle krytykują "sędziów PRL" za działania, które sami chcą teraz narzucić wszystkim sędziom w Polsce!

Podkreślenia wymaga, że formułowane obecnie w przestrzeni publicznej przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej zarzuty dotyczące sędziów stanu wojennego, sprowadzają się do tego, że stosowali oni dekret o stanie wojennym, bez uwzględnienia jego sprzeczności z normami wyższego rzędu. W istocie do tego samego dąży projektodawca, proponując surowe kary dyscyplinarne za odmowę stosowania przepisów sprzecznych z prawem europejskim i stosowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE

- czytamy.

A to skutkować może nie tylko pozbawieniem sądów wolności, ale też wyrzuceniem Polski z Unii Europejskiej.

Przeczytaj więcej
Komentarze