18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Księża będą mieć raj na ziemi

PiS da Kościołowi 200 mln. Polacy zapłacą

14.10.2021  18:24
Polacy MUSZĄ zapłacić księżom. Kaczyński idzie na rekord
Polacy MUSZĄ zapłacić księżom. Kaczyński idzie na rekord Fot: Jakub Kaminski/East News

Ile pieniędzy rocznie Kościół dostaje od PiS? Okazuje się, że…ZA MAŁO! W projekcie budżetu Polski na 2022 rok zapisano znaczną podwyżkę wydatków na Fundusz Kościelny. Co gorsza, może się okazać, że duchowni dostanę dodatkowe fundusze. Czy Kaczyńskim szatan miota?

PiS Kościołowi pieniędzy Polaków nie skąpi. Właśnie ujawniono, że w 2022 roku w ramach Funduszu Kościelnego duchowni dostaną 192 mln zł, a więc o 50 mln złotych więcej, niż w 2021 roku. Okazuje się również, że nie jest to kwota ostateczna i może wzrosnąć.

Rekordowy Fundusz Kościelny. Rząd PiS da Kościołowi

Jeśli chodzi np. o podwyżki dla nauczycieli czy pielęgniarek, to rząd twierdzi, że budżet nie jest z gumy. Jeśli chodzi o dawanie pieniędzy Kościołowi, rozciąga się jak prezerwatywa. Nie ma dla PiS znaczenia, że według założeń zawartych w projekcie, oficjalny deficyt ma wynieść 30,9 mld zł przy dochodach sięgających 481,4 mld zł. Dla Kościoła pieniądze zawsze się znajdą. Wysokość Funduszu Kościelnego wzrosła od 2000 roku niemal o 100 procent.

Na co idą pieniądze z Funduszu Kościelnego? To m.in. składki społeczne i zdrowotne, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej, a także wspomaganie działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej Kościoła. Najwięcej pieniędzy wydajemy na opłacanie księżom składek ZUS, które uzależnione są od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Potwierdzono również, że księża dostaną podwyżki emerytur.

Jak zwraca uwagę Radio ZET, PiS zakłada, że da Kościołowi za rok 192 mln zł, ale na tym może nie poprzestać. Jak wynika z raportów NIK, prawdopodobnie Fundusz Kościelny w 2022 roku pochłonie ponad 200 mln zł.

Fundusz Kościelny niemal co roku rośnie i niemal co roku wywołuje duże kontrowersje. Pieniądze przyznawane z budżetu mają być formą rekompensaty za przejętą po drugiej wojnie światowej przez państwo ziemię należącą do Kościoła. Fundusz został ustanowiony w 1950 roku – podaje Radio ZET.

logo Tu się dzieje