18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pieszczą kabzę księdza

PiS da kasę kościołowi. Rekordowa kwota

Wojciech Kozicki
06.10.2022  14:21
Fundusz Kościelny. Rząd PiS da miliony na pomoc dla księży
Fundusz Kościelny. Rząd PiS da miliony na pomoc dla księży Fot: MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Fundusz Kościelny aż furczy taką dotację przekażę rząd PiS na kościół. Polsat News podaje, że ekipa Kaczyńskiego przekaże „rekordową kwotę dla księży”. Ile wyjmą z kieszeni Polaków, by pod sutanną było sympatycznie?

Gdy Polacy zastanawiają się którą tanią mrożoną pizzę zjeść dziś na obiad, wpłacają na zbiórki dla chorych dzieci bo rząd nie refunduje terapii i nie mają za co zapłacić raty kredytu, PiS beztrosko daje miliony księżom. Fundusz Kościelny działa i puchnie od pieniędzy Polaków.  Okazuje się, że PiS wpisało w budżet na 2023 rok ogromne wsparcie finansowe dla księży. Rekordowa kwota ma być przeznaczona na emerytury i świadczenia zdrowotne dla osób duchownych. Wiadomo już, że te pieniądze będą pochodziły z zapłaconych podatków.

Ile PiS płaci Kościołowi? Pieszczą księdza mieszek

Jak podaje Polsat News, PiS w 2022 roku przeznaczy na Kościół 216 milionów złotych. Informację potwierdza „Rzeczpospolita”. Po raz pierwszy wysokość tej kwoty przekroczyła granicę 200 milionów. Po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni…

Nie zawsze politycy aż tak rozpieszczali finansowo księży. Przed PiS księża z Funduszu Kościelnego nie dostawali więcej niż 100 mln złotych rocznie. W rok po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę na Fundusz Kościelny przekazano już 145,3 mln. A na refundowanie leków i terapii przeciw nowotworom kasy nie ma.

Jak wynika z wyliczeń gazety, rząd przeznacza na fundusz z roku na rok coraz więcej pieniędzy. W obecnym budżecie zagwarantowano Kościołowi 192,8 mln zł, rok temu z naszych podatków wydzielono kwotę 193,7 mln zł. Jednak nie zawsze tak było – podaje Polsat News

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w tym roku na Fundusz Kościelny Polacy MUSZĄ zapłacić więcej o 23 mln złotych, ponieważ rośnie płaca minimalna w 2023 roku. A księżom trzeba zapłacić m.in. składki emerytalne i zdrowotne. No tak, przecież oni nie zarabiają, a za „Bóg zapłać” niczego bidulki nie opłacą.

Media przypominają również, że rząd PiS przywrócił dotacje na działalność charytatywno-opiekuńczą oraz remonty obiektów sakralnych, których wykonanie pożera nawet 12 mln zł z państwowej kasy.

Polaku, a tobie wzrosła znowu rata kredytu? Zastanawiasz się, czy wystarczy ci plastikowych butelek, by mieć co do pieca wrzucić na całą zimę? Rozmroziły ci się już pierogi z Biedexu? A może nie stać cię na leki i desperacko ratujesz się czosnkiem i syropem z cebuli? Opowiedz o tym proboszczowi. On zna odpowiedź na pytanie "jak żyć"!

Amen.

Czytaj także