18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zmiany w prawie

PiS chce chronić zwierzęta. Będą brutalnie mordowane

Wojciech Kozicki
08.09.2020  13:47
Ochrona zwierząt i zmiany w prawie. PiS ma nowy projekt
Ochrona zwierząt i zmiany w prawie. PiS ma nowy projekt Fot: WITOLD ROZBICKI/REPORTER/East News

Prawo w Polsce do zmiany! Jarosław Kaczyński zapowiedział, we wtorek, że polski porządek prawny musi ulec zmianie i zapowiedział, że zostanie wprowadzona prawna ochrona zwierząt. Prezes PiS ujawnił nawet, że jest już gotowy projekt ustawy w tej sprawie. Ubój rytualny nie zostanie zakazany, ale za to mają zniknąć hodowle zwierząt futerkowych.

We wtorek 8 września odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian w prawie dot. ochrony zwierząt.To już pewne, że PiS chce wprowadzić zmiany w prawie („Piątka dla zwierząt”), które oficjalnie zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Piątka dla zwierząt

PiS zapowiada, że zostanie wprowadzony m.in. zakaz trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, w tym psów na łańcuchu. Będzie obowiązywało również ograniczenie stosowania kolczatek. Jak pisze PiS na Twitterze,  w polskim prawie znajdzie się również definicja kojca.

Schroniska zwierząt - nowe przepisy i kontrole

Pojawią się również zmiany w prawie dotyczące schronisk dla zwierząt. Prawo do prowadzenia schronisk będą miały jedynie jednostki gminne oraz organizacje pożytku publicznego z prawem do prowadzenia schronisk. Osoby prowadzące schroniska i pracujące w schroniskach będzie obowiązywał wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii. Schroniska będą znacznie częściej kontrolowane.

Odbieranie źle traktowanych zwierząt

Inspekcja Weterynaryjna zyska dodatkowe uprawnienia. Będzie mogła nakładać mandaty. Poszerzone zostaną także kompetencje organizacji społecznych. Co więcej, Policja będzie mogła asystować przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych

Jeśli „Piątka dla zwierząt” PiS wejdzie w życie, będzie obowiązywał w Polsce zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Paradoksalnie, będzie mógł być prowadzony jednak makabryczny ubój rytualny zwierząt, ale jedynie na potrzeby związków wyznaniowych.

Szef młodzieżówki PiS Michał Moskal zapewnił, że Forum Młodych przygotowało już projekt ustawy o ochronie zwierząt. Mówił co prawda o zakazie uboju rytualnego, ale związki wyznaniowe wciąż będą mogły brutalnie mordować zwierzęta, zadając im niewyobrażalne cierpienie.

Ten projekt to kwestia humanitaryzmu wobec zwierząt. To nie jest projekt polityczny, dlatego liczymy na poparcie ponad podziałami.  To wszystko odnosi się do ludzkiej dobroci. Jestem głęboko przekonany o tym, że tę ustawę poprą wszyscy dobrzy ludzie – powiedział Moskal. (Radio ZET)

#PiątkaDlaZwierząt:

  • humanitarne traktowanie
  • kontrolę społeczną ochrony zwierząt
  • precyzyjne prawo i większą ochronę
  • -bezpieczne schroniska
  • koniec z łańcuchami