18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprawiedliwość czy dyktatura?

PiS zmieni prawo. Politycy i sędziowie do więzienia

15.09.2019  13:49
PiS walczy o prawo i sprawiedliwość? Politykom i sędziom grozi więzienie
PiS walczy o prawo i sprawiedliwość? Politykom i sędziom grozi więzienie Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Polscy politycy wydają się bezkarni, mogą swobodnie łamać prawo, narażać kraj na straty, dopuszczać się korupcji, kłamać, potrącać staruszki samochodem i krzywda im się nie dzieje. Czy rząd PiS zabierze się za przestępców z immunitetem? Ekipa Kaczyńskiego szykuje kontrowersyjny projekt. Jedni mówią, że wreszcie zapanuje sprawiedliwość, a innii, że wkrótce narodzi się dyktatura.

PiS chce ostro zaprowadzić w Polsce prawo i sprawiedliwość,  bo partia zapowiedziała, że po wygranych wyborach będzie kontynuowana reforma sądownictwa, prawa karnego i związanych z nim procedur. Rząd zamierza wprowadzić zmiany w prawie i konstytucji, by było możliwe aresztowanie posłów i senatorów. Będą oni mogli być również pociągani do odpowiedzialności karnej.

Sędziowie i prokuratorzy również nie będą już bezkarni, a ich immunitet zostanie zniesiony. Prokurator generalny będzie mógł zdecydować o natychmiastowym wszczęciu postepowania, a Sąd Najwyższy będzie mógł zezwolić na ich aresztowanie.

Poseł lub senator będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub aresztowany, decyzją podjętą na wniosek Prokuratora Generalnego, skierowany do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny przed podjęciem decyzji będzie miał obowiązek przedstawienia sprawy Prezydium Sejmu i Komisji Regulaminowej Sejmu. Prezydium Sejmu lub Komisja Regulaminowa Sejmu, w razie wątpliwości co do rzeczywistych motywów podjęcia postępowania karnego wobec posła lub senatora, będzie mogła zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich o przekazanie decyzji o zgodzie na podjęcie postępowania karnego i ewentualne aresztowanie do całej Izby. W takiej sytuacji Izba może podjąć decyzję o aresztowaniu bezwzględną większością głosów swego pełnego składu –  zapowiada rząd w nowym programie.

Rząd zapowiada, że zmiany będą konsultowane z podmiotami zewnętrznymi, m.in. z Unią Europejską. Proponowane zmiany zostały opublikowane w programie partii zatytułowanym "Polski model państwa dobrobytu".

Zagłosuj

Czy sędziowie i politycy powinni mieć immunitet?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze