18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cenzura i dyktatura?

PiS bierze się za dziennikarzy. "Pętla na szyi się zaciska"

16.09.2019  12:45
PiS wprowadzi nowe reformy - będzie dyktatura i cenzura?
PiS wprowadzi nowe reformy - będzie dyktatura i cenzura? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

PiS czuje, że wygra wybory parlamentarne i zdradza jaki będzie program partii po zwycięstwie. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński ostro weźmie się za polityków, sędziów, prokuratorów, a nawet dziennikarzy i internet. Szykuje się dyktatura i cenzura?

PiS opublikował w internecie program "Polski model państwa dobrobytu". Okazuje się, że jeśli wejdzie on w życie, zniknie immunitet, a polityków będzie można aresztować i skazać. Bezkarni nie będą również prokuratorzy i sędziowie. To jednak nie koniec zmian.

PiS kontra dziennikarze

Prawo i Sprawiedliwość chce utworzyć samorząd dziennikarski, który „zadba o standardy etyczne i zawodowe”. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w „Trójce” zapowiedział, że partia chciałaby po konsultacjach ze środowiskiem dziennikarskim ustalić pewne zasady zapobiegające pomówieniom i bezpodstawnym oskarżeniom.

Naszym celem nie jest ograniczenie otwartości i dostępności do zawodu dziennikarza czy misji dziennikarskiej, ale próba właśnie ucywilizowania tej narastającej komplikacji, jaką są media społecznościowe, portale, które sobie pozwalają często na rzeczy wyjątkowo niesympatyczne, nieprzyjemne – powiedział Terlecki.

PiS w programie zapewnia, że dotychczasowe reformy rządowe zwiększyły zakres wolności dziennikarskiej w Polsce, prawo prasowe zostało zdekomunizowane, a przepisy dotyczące autoryzacji są bardziej liberalne. Po wyborach chce dodatkowo stworzyć ustawę regulującą status zawodu dziennikarza, a specjalny samorząd dbałby o standardy i m.in. odpowiadał za proces kształcenia młodych dziennikarzy.

Rząd zapewnia, że nie ma zamiaru wprowadzać cenzury w internecie i będzie walczyć, by nikt nie ograniczał wolności w sieci.

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie broni wolności słowa i wolności mediów w Internecie. Mimo świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój mediów elektronicznych, opowiadamy się zasadniczo przeciwko ograniczaniu wolności w tych mediach. Stoją one często na straży wartości demokratycznych i zapewniają swobodę twórczą każdemu użytkownikowi. Na arenie Unii Europejskiej długo blokowaliśmy wejście w życie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazywanej ACTA 2 – PiS informuje w swoim programie.

Ekipa Jarosława Kaczyńskiego uspokaja i mówi o wolności, a tymczasem niektórzy obawiają się, że w Polsce zapanuje dyktatura. Bartłomiej Sienkiewicz w programie "Tłit" ostrzegł, że "rząd zaciska powoli pętlę na szyi polskiej demokracji".

Przeczytaj więcej
Komentarze