18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy nabici w butelkę?

PiS zaora kraj nowym podatkiem. "Zachęci żuli"

Wojciech Kozicki
10.12.2019  10:39
PiS zabierze Polakom pieniądze dla ich dobra
PiS zabierze Polakom pieniądze dla ich dobra Fot: Piotr BLAWICKI/East News

PiS uwielbia pieniądze Polaków i zabiera je przy każdej możliwej okazji. Wyższa akcyza na alkohol i papierosy, drogi prąd, wyższy ZUS, droższe jedzenie na święta… na tym nie koniec! Teraz w obywateli uderzy nowy podatek od plastikowych butelek.

To już pewne, będzie wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i programów redukujących zużycie plastiku. Mówił o tym w swoim expose premier Mateusz Morawiecki, a teraz potwierdził to minister ds. klimatu Michał Kurtyka w programie "Gość Wydarzeń".

Kurtyka oświadczył, że nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Przy okazji zapowiedział, że „udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie malał”, a zapotrzebowanie energetyczne Polski będzie zaspokajane źródłami zeroemisyjnymi.

Kaucja za butelki - nowy podatek

Stworzenie systemu, w którym poszerzymy odpowiedzialność producenta i stworzymy system kaucyjny wychodzi naprzeciw konstatacji takiej, że mamy za dużo opakowań, mamy poczucie marnotrawstwa. Chciałbym, żeby taki system został zaproponowany jak najszybciej. Myślę, że to kwestia miesięcy – powiedział Michał Kurtyka. (polsatnews.pl)

Jak wyjaśnia spidersweb.pl, wysokość kaucji za butelkę ma wynieść 10 groszy, ale pojawi się również opłata nakładana na producentów plastikowych opakowań, której wysokości nie podano. Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób ograniczyć ilość odpadów, a  Politycy PiS mają nadzieję, że Polacy poczują „ekonomiczną motywację” i będą oddawać plastikowe butelki, by odzyskać kaucję.

Dziś każda butelka piwa obarczona jest kaucją w wysokości 50 gr. Czyli kupując przysłowiowego browara możemy otrzymać całe pół złotówki cashbacku, jeśli tylko będzie się nam chciało odnieść butelkę do sklepu przy okazji uzupełniania zapasów. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że z tej możliwości korzystają tylko najwięksi koneserzy trunków alkoholowych, szczególnie tych, które w puszce kosztują mniej więcej tyle, ile wynosi kaucja za butelkę. Osiedlowych żuli może i kaucja zachęca do odnoszenia butelek, ale dla przeciętnego obywatela te 50 gr. nie jest warte zachodu, by pamiętać o odniesieniu butelek i poświęcić procedurze czas. – tłumaczy spidersweb.pl.

Przeczytaj więcej
Komentarze