18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dobry pomysł?

PiS planuje nowy podatek Zapłacą go wszyscy Polacy

Emilia Waszczuk
30.04.2020  14:09
PiS planuje nowy podatek Zapłacą go wszyscy Polacy
PiS planuje nowy podatek Zapłacą go wszyscy Polacy Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rząd planuje nowy podatek, który obejmie wszystkich Polaków. Minister Piotr Gliński twierdzi, że pandemia to idealny moment na jego wprowadzenie.

Polacy siedzą w domach, można zarządzić nowy podatek - twierdzi minister kultury Piotr Gliński. Jego zdaniem kwarantanna w czasie pandemii to idealny moment, by dosypać trochę do rządowej sakiewki.

Z tej okazji rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku, a dokładniej opłaty reprograficznej. Miałby to być podatek od posiadanych nośników technologicznych - telefonów, tabletów czy komputerów.

Podatek od smartfona

Co ważne, podatek miałby być ogromnym wsparciem finansowym dla artystów. Chodzi o to, by Polacy płacili ZAIKS-owi za odtwarzanie w domach np. muzyki.

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie ma tej opłaty. To zrozumiałe, żeby od nowych nośników technologicznych twórcy dostawali swoje tantiemy. W Polsce od lat nie jest to uregulowane

- powiedział Gliński w rozmowie z Money.pl.

Połowa środków z nowego podatku miałaby trafić na specjalny fundusz dla artystów.

Wszyscy korzystamy teraz z technologii. Nie ma uregulowania zabezpieczającego interesy twórców, swoistego Funduszu Ubezpieczeń dla Artystów. Gliński zapowiedział, że połowa środków z nowej daniny trafiałaby właśnie do takiego funduszu

- podaje Money.pl
Jak wyliczył Miłosz Bembinow z ZAIKS, rocznie opłata reprograficzna przyniosłaby im nawet 300 mln złotych.

Przeczytaj więcej
Komentarze