18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gorzko, gorzko...

Nowy podatek. Zapłacimy więcej za alkohol i cukier!

Wojciech Kozicki
20.12.2019  13:24
Wyższe podatki za cukier i alkohol - PiS nie myśli trzeźwo?
Wyższe podatki za cukier i alkohol - PiS nie myśli trzeźwo? Fot: WITOLD ROZBICKI/REPORTER/East News

Rząd PiS dba o Polaków za wszelką cenę! Aby ocalić ich zdrowie, bohatersko ryzykuje spadek poparcia w sondażach i podnosi kolejne podatki. Tym razem Prawo i Sprawiedliwość chce ratować wyborców przed nadużywaniem cukru i alkoholu. Okazuje się, że sposób na ratunek jest tylko jeden – zabrać obywatelom więcej pieniędzy!

Prezes PiS znowu wyciąga rączki w kierunku portfeli Polaków. Powstał już projekt ustawy resortu zdrowia, który zakłada wprowadzenie nowych opłat. Jak ujawnia „Fakt”, podatnicy zapłacą więcej za "małpki" i słodzone napoje, ale to oczywiście wszystko dla ich dobra!

Podatek cukrowy

Jak donosi „Fakt”, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie opłat od napojów zawierających substancje słodzące (tzw. „podatek cukrowy”), a także kofeinę, guaranę lub taurynę. Więcej zapłacimy też za „małpki”, czyli alkohol w małych butelkach (do 300 ml). Reklamy suplementów diety będą także dodatkowo opodatkowane.

Rząd twierdzi, że wyższe ceny słodzonych napojów podyktowane są troską o dzieci, które coraz częściej chorują na cukrzycę i mają nadwagę. Premier Morawiecki niedawno wyznał, że martwi się też o Polaków, którzy zbyt dużo piją i dla ich dobra konieczne są wyższe ceny napojów wyskokowych.

„Fakt” ujawnia, że ”opłata cukrowa” wyniesie 70 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej. W zależności od ilości cukru lub kofeiny, może jednak wzrosnąć nawet do 90 groszy za litr. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że „małpki” będą o złotówkę droższe.

Troska o zdrowie Polaków rządowi się opłaci. Do budżetu państwa mają wpłynąć 3 mld złotych, z czego 2,5 trafi do NFZ. Opłaty mają wejść w życie już w kwietniu 2020 roku. Pozostaje pytanie, czy gdy Polacy wytrzeźwieją, rządowi wyparują też procenty w sondażach?

Czytaj także
Przeczytaj więcej