Oceń
PiS nie zdobędzie reelekcji, ale i opozycja nie ma szans na przejęcie władzy w kraju? Najnowszy sondaż nie daje zwycięstwa żadnej z politycznych stron!
pis
PiS rządzi Polską nieprzerwanie od 2015 roku, jednak coraz częściej słyszy się, że ich władza się kończy. Partię popiera już dużo mniej osób, niż przy ostatnich wyborach, a liczba afer, wysokość inflacji i drożyzna biją rekordy, co sprawia, że zaufanie to ciągle spada. Czy to oznacza, że już niedługo Jarosław Kaczyński przestanie być niepisanym prezesem Polski, Mateusz Morawiecki spadnie z premierowskiego stołka, a stanowiska stracą nie tylko ministrowie, ale cała siatka ludzi PiS poobsadzanych w spółkach skarbu państwa? Niekoniecznie.
Nowy sondaż wyborczy daje nam sytuację patową - nikt nie wygrywa w nim wyborów. Co gorsza, podobne wyniki dostajemy też w innych badaniach. Czas na bezkrólewie?
Nie ma komu rządzić w Polsce
Brak powołania jakiegokolwiek rządu jest oczywiście niemożliwy, a do wyborów jeszcze trochę czasu. Tymczasem PiS ciągle wygrywa w głosowaniach (i sondażach) jednak z wynikiem zdecydowanie zbyt niskim, by dalej samodzielnie władać. W najnowszym badaniu przeprowadzonym na zlecenie WP przez United Surveys, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa aż/zaledwie 33,1 procent głosów społeczeństwa. Przekłada się to na 195 mandatów poselskich, a więc zdecydowanie poniżej wymaganej większości (231).
Drugą siłą w polskiej polityce pozostaje Koalicja Obywatelska, która jednocześnie notuje spadek poparcia w stosunku do poprzedniego badania. Dziś na KO głosować chce 25,1 procent wyborców. I znów - dużo za mało, by zagrozić PiS.
Rządu większościowego nie będzie
Podium zamyka Polska 2050 z poparciem rzędu 11,7 procent. Zaraz za nią plasuje się Konfederacja, na którą głosować chce 8,5 procent społeczeństwa. W Sejmie znalazłoby się też miejsce dla Lewicy i PSL, które zdobywają kolejno 5,8 i 5,2 proc. głosów.
Kto miałby zatem rządzić w Polsce? PiS nie ma szans na samodzielne władanie, jednak i w koalicji z Konfederacją (35 mandatów) nie osiągają większości - plasują się tuż pod progiem z wynikiem 230 posłów.
Z drugiej strony stoi potencjalna opozycja KO, Polski 2050, Lewicy i PSL, tyle tylko, że i ona nie ma szans na rządzenie. Wedle wyliczeń, w sumie zebraliby 229 mandatów. O jeden mniej niż PiS-Konfederacja i o 2 za mało, by zdobyć większość.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
