18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

patowy sondaż

W Polsce nastanie BEZKRÓLEWIE? Nikt nie zdobędzie władzy

Emilia Waszczuk
09.02.2022  10:55
Kto wygra wybory? Jesteśmy w sytuacji patowej
Kto wygra wybory? Jesteśmy w sytuacji patowej Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER, PIOTR KAMIONKA/REPORTER

PiS nie zdobędzie reelekcji, ale i opozycja nie ma szans na przejęcie władzy w kraju? Najnowszy sondaż nie daje zwycięstwa żadnej z politycznych stron!

pis

PiS rządzi Polską nieprzerwanie od 2015 roku, jednak coraz częściej słyszy się, że ich władza się kończy. Partię popiera już dużo mniej osób, niż przy ostatnich wyborach, a liczba afer, wysokość inflacji i drożyzna biją rekordy, co sprawia, że zaufanie to ciągle spada. Czy to oznacza, że już niedługo Jarosław Kaczyński przestanie być niepisanym prezesem Polski, Mateusz Morawiecki spadnie z premierowskiego stołka, a stanowiska stracą nie tylko ministrowie, ale cała siatka ludzi PiS poobsadzanych w spółkach skarbu państwa? Niekoniecznie.

Nowy sondaż wyborczy daje nam sytuację patową - nikt nie wygrywa w nim wyborów. Co gorsza, podobne wyniki dostajemy też w innych badaniach. Czas na bezkrólewie?

Nie ma komu rządzić w Polsce

Brak powołania jakiegokolwiek rządu jest oczywiście niemożliwy, a do wyborów jeszcze trochę czasu. Tymczasem PiS ciągle wygrywa w głosowaniach (i sondażach) jednak z wynikiem zdecydowanie zbyt niskim, by dalej samodzielnie władać. W najnowszym badaniu przeprowadzonym na zlecenie WP przez United Surveys, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa aż/zaledwie 33,1 procent głosów społeczeństwa. Przekłada się to na 195 mandatów poselskich, a więc zdecydowanie poniżej wymaganej większości (231).

Drugą siłą w polskiej polityce pozostaje Koalicja Obywatelska, która jednocześnie notuje spadek poparcia w stosunku do poprzedniego badania. Dziś na KO głosować chce 25,1 procent wyborców. I znów - dużo za mało, by zagrozić PiS.

Rządu większościowego nie będzie

Podium zamyka Polska 2050 z poparciem rzędu 11,7 procent. Zaraz za nią plasuje się Konfederacja, na którą głosować chce 8,5 procent społeczeństwa. W Sejmie znalazłoby się też miejsce dla Lewicy i PSL, które zdobywają kolejno 5,8 i 5,2 proc. głosów.

Kto miałby zatem rządzić w Polsce? PiS nie ma szans na samodzielne władanie, jednak i w koalicji z Konfederacją (35 mandatów) nie osiągają większości - plasują się tuż pod progiem z wynikiem 230 posłów.

Z drugiej strony stoi potencjalna opozycja KO, Polski 2050, Lewicy i PSL, tyle tylko, że i ona nie ma szans na rządzenie. Wedle wyliczeń, w sumie zebraliby 229 mandatów. O jeden mniej niż PiS-Konfederacja i o 2 za mało, by zdobyć większość.

logo Tu się dzieje