18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trzymają stołki

PiS już na zawsze u władzy?!

16.01.2021  13:37
PiS na zawsze u władzy
PiS na zawsze u władzy Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS zostanie u władzy już na zawsze? Taka wizja może się wyłaniać z najnowszego sondażu, w którym poparcie dla partii rządzącej wciąż rośnie. Najwyraźniej wielu Polaków ocenia wysoko ich dotychczasowe... dokonania. 

PiS na zawsze u władzy - dla zwolenników opozycji brzmi to jak najczarniejszy sen, ale dla fanów opcji rządzącej może mieć to stwierdzenie wręcz idylliczne konotacje. Dlaczego partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby rządzić już zawsze? Przemawia za tym wciąż trwające poparcie wielu Polaków.

Zgodnie z najnowszym sondażem wykonanym przez CBOS - na początku roku 2021 wzrosło poparcie dla PiS. To znaczna poprawa, jeśli weźmie się pod uwagę ostatnie wyniki partii z października ubiegłego roku. Na drugim miejscu, zaraz za partią obecnie rządzącą znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, które wyprzedza KO.  

PiS na zawsze u władzy?!

Załóżmy, że nie ma pandemii koronawirusa, a w styczniu odbywają się wybory parlamentarne - to do Sejmu dostałby się PiS (wraz z koalicjantami - Porozumieniem i Solidarną Polską) z wynikiem 35 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.; to najlepszy wynik tego ugrupowania od października ubiegłego roku). Będąca na drugim miejscu Polska 2050 ma aż 18 proc. poparcia badanych zapowiadających swój pewny udział w wyborach (wzrost o 2 pkt proc.). 

Co ciekawe - Lewica i Konfederacja znalazły się na granicy progu wyborczego. Na oba te ugrupowania głos chce oddać po 5 proc. badanych. Mamy więc świadomość, że te wybory z całą pewnością wiele zmieniłyby w kształcie obecnej sceny politycznej, chociaż władza wciąż pozostałaby w rękach doskonale znanych ma twarzy.

Dla dopełnienia całej wizji tego badania, według danych zgromadzonych przez CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie stycznia odsetek wzięłoby w nich udział 73 proc.(spadek o 2 pkt proc. względem ostatniego miesiąca). 13 proc. Polaków nie jest pewne, czy wzięłoby w nich udział, a 14 proc. zapowiada swoją nieobecność. 

Wróżycie PiS-owi świetlaną przyszłość?

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze