18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ministerstwo potwierdza

PiS naprawdę to zrobi! Zabronią nam chorować, zabiorą zasiłki

Emilia Waszczuk
31.01.2020  19:46
PiS naprawdę to zrobi! Zabronią nam chorować, zabiorą zasiłki
PiS naprawdę to zrobi! Zabronią nam chorować, zabiorą zasiłki Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Rząd PiS szuka pieniędzy i wymyślił, jak po raz kolejny zaoszczędzić na Polakach. Już kilka tygodni temu pojawiły się doniesienia, że zechcą wyciągnąć złotówki z ZUS-u. Teraz informacja ta się potwierdza.

Skąd wziąć pieniądze, gdy pieniędzy nie ma? PiS ma na to swoje sposoby. Teraz liczą na oszczędności rzędu 5 mld złotych. Skąd? Z zasiłków chorobowych.

Politycy wymyślili, że zmienią zasady przyznawania L4 i wypłacania pieniędzy chorującym pracownikom. Choć może się to wydawać nieśmiesznym żartem, naprawdę zamierzają nam mówić, kiedy możemy chorować. Swe plany Ministerstwo Finansów potwierdziło w odpowiedzi na interpelację posłanki PO, Anny Muchy.

L4 nie dla każdego

Jakie zmiany planuje PiS? Między innymi zakaz chorowania i przechodzenia na L4 osobom w pierwszych trzech miesiącach pracy. Aby dostać zasiłek, pracownik będzie musiał odprowadzać składki u nowego pracodawcy minimum 90 dni. Inaczej za dni z chorobą nic nie dostanie.

Jeszcze gorzej będą mieć osoby z własnym biznesem - dla przedsiębiorców okres ten wydłuży się do 6 miesięcy!

PiS (nie)dba o mamy?

Jak wiadomo, Prawu i Sprawiedliwości niezmiernie zależy na tym, by Polki rodziły jak najwięcej. Aby tak się stało, również im uprzykrzą życie. Jeśli kobieta zacznie nową pracę, nie będzie mogła zajść w ciążę i przejść na L4 przez pierwsze trzy miesiące. Jeśli ma własną firmę, to nawet w przypadku powikłań, będzie musiała wytrzymać pół roku. Inaczej nie dostanie pieniędzy z ZUS.

Problem pojawi się też z zasiłkami na opiekę nad dziećmi czy innymi chorującymi członkami rodziny.

Rodzice, którzy wracają na rynek pracy po paru latach przerwy, mogą mieć kłopot. Jeśli nie byli ubezpieczeni, przez pierwszych 90 lub 180 dni pracy nie dostaną zasiłku, gdy będą chcieli wziąć zwolnienie, bo rozchorowało się ich dziecko

- czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nowe zasady - wedle planów PiS - mają zacząć obowiązywać jeszcze w 2020 roku!

Przeczytaj więcej
Komentarze