18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sondaż

Ten okręt już tonie? PIS BEZ SZANS NA UTRZYMANIE WŁADZY

Emilia Waszczuk
23.06.2022  08:11
Okręt Kaczyńskiego tonie?
Okręt Kaczyńskiego tonie? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend, Polacy zdecydowaliby o sporych zmianach w układzie sił w Sejmie. Fakt, PiS nadal cieszy się najwyższym poparciem, ale zbyt małym, by zdominować opozycję.

Wybory parlamentarne już za nieco ponad rok, pora wziąć się ostro za politykę. Jarosław Kaczyński doskonale wie, że bez pełnej mobilizacji i obiecywania kokosów obywatelom, ciężko będzie mu utrzymać władzę. By osiągnąć to pierwsze, odszedł z rządu. Z tym drugim będzie trudniej.

Inflacja w Polsce szaleje, drożyzna się rozkręca, prawie nikogo już nie stać na własne mieszkanie, nawet posiadanie samochodu staje się luksusem. Jeszcze chwila, a gospodarka może poważnie spowolnić, bo ludzi nie będzie stać na ulubione produkty i usługi. Nie wiadomo też, ile potrwa wojna w Ukrainie, która w dużej mierze wpływa na finanse nie tylko Polski, ale i innych krajów świata.

Jak wygrać wybory? PiS się głowi, a Polacy zdradzają, przy jakiej partii postawiliby krzyżyk na liście wyborczej. W najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster  dla "Super Expressu" wyraźnie widzimy, że choć PiS dalej cieszy się największym poparciem społeczeństwa, to ma też poważne kłopoty. Są bez szans na utrzymanie rządu większościowego!

PiS straci władzę?

Gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, a PiS, Solidarna Polska i Republikanie nie tworzyli Zjednoczonej Prawicy (każde ugrupowanie startowałoby osobno), szanse na władzę PiS miałoby marne. Adam Bielan i Zbigniew Ziobro odeszliby zaś w polityczny niebyt i zgodnie z wolą Polaków nie dostali się do Sejmu.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 34,19 procent głosów obywateli. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro dostałaby zaledwie 1,59 proc. głosów, a Republikanie 0,37! Również niepisany koalicjant PiS, czyli Kukiz'15, nie miałby szans na dalsze zasiadanie w Sejmie - ich wynik to ledwie 1,47 proc. głosów.

W parlamencie dość dużą silą byłaby za to Platforma Obywatelska, na którą głosować chce 22,53 proc. wyborców. Trzecie miejsce w zestawieniu przypada Polsce 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14,06 procent. Na Lewicę głos deklaruje oddać 9,77 proc. badanych, a na PSL 6,58. Do Sejmu dostałaby się też Konfederacja, którą popiera 6,06 proc. respondentów.

Cała reszta, czyli między innymi nowinka polityczna, partia Mam Dość Marianny Schreiber (1,43 proc.), Porozumienie Jarosława Gowina (10,99 proc.) czy Nowoczesna (0,69 proc.), ląduje pod progiem wyborczym. To jednak scenariusz bez żadnych koalicji.

Władza dla opozycji

Pollster w badaniu dla "Super Expressu" sprawdził, jak rozłożyłyby się głosy, gdyby PiS i PO startowały w swoich koalicjach. Tym razem Zbigniew Ziobro miałby swój ciepły fotel w Sejmie, podobnie jak m.in. reprezentanci Nowoczesnej. Do parlamentu nie dostaliby się jedynie Mam Dość, Porozumienie i Kukiz'15. Co z resztą?

Na Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS, Solidarną Polskę i Republikanów, zagłosowałoby 35,28 procent obywateli. Dużo, ale dalej za mało do tworzenia rządu większościowego. Koalicja Obywatelska w składzie PO, Nowoczesna i Zieloni, otrzymałaby 23,88 proc. głosów. Polska 2050 może liczyć na poparcie 13,68 proc. społeczeństwa, Lewica na 10,68, a PSL na 6,63. Po zjednoczeniu mogliby lekką ręką odebrać PiS władzę.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z poparciem 5,97 procent wyborców.