18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS chce kontrolować sieć

Nowe służby w Polsce. Koniec internetu?

Wojciech Kozicki
27.07.2021  13:43
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zadba o bezpieczny internet, czy ograniczy wolność w sieci?
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zadba o bezpieczny internet, czy ograniczy wolność w sieci? Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Wirtualna rzeczywistość rozwija się w zawrotnym tempie, a więc rośnie prawdopodobieństwo cyberataków. Ataki hakerskie na polskich polityków skłoniły PiS, by powołać nowe służby, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo w sieci. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).

Rząd PiS poczuł zimny dreszcz, gdy nastąpiło włamanie do skrzynki pocztowej Michała Dworczyka. Dane z poczty prywatnej i służbowej szefa KPRM pojawiły się rzekomo w serwisie Telegram. Jak ujawniają polskie media, miały to być m.in. informacje dotyczące uzbrojenia polskiej armii zdradzające szczegóły negocjacji z innymi państwami w zakresie obronności, a także wewnętrzne konwersacje najbliższego otoczenia Mateusza Morawieckiego, w tym te z udziałem jego samego. Aby uniknąć takich wpadek w przyszłości, rząd PiS powołuje nowe służby.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Wolny internet pogrzebany?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński potwierdził, że jest już projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które będzie miało analogiczną strukturę do  Centralnego Biura Śledczego Policji. Nowa służba ma być w pełni gotowa już za ok. 4 lata, ale start miałby nastąpić już 1 stycznia 2022 roku. Zdaniem Kamińskiego, CBZC „będzie jednym ze znaków firmowych polskiej policji”.

 Jak na razie dysponuje zasobem ok. 350 funkcjonariuszy, ale docelowo liczyć ich ma aż 1800. Ustawa została przygotowana przez ministerstwo w porozumieniu z Komendą Główną Policji. Co więcej, premier Morawiecki zapowiedział, że powstanie także fundusz cyberbezpieczeństwa.

W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające. Potrzebne tutaj jest przełomowe działanie, potrzebna jest poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taką inwestycją będzie powołanie nowej, specjalnej, dobrze zorganizowanej służby. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby – ogłosił Kamiński.

Następnie wprowadzona zostanie jednolita siatka płac dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa pracujących dla państwa, a później nastąpi ostateczne przyjęcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak dodał Morawiecki, rząd chce „zakumulować w jednym miejscu to, co jest w głowach naszych informatyków i specjalistów z tej dziedziny”

Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI w., plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym. Dlatego, aby tym wyłudzeniom, kradzieżom, manipulacji, różnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która będzie specjalnie dedykowana, specjalnie będzie zajmowała się tylko tymi problemami - prócz już dzisiaj istniejących departamentów, miejsc w służbach cywilnych i służbach specjalnych, które miały to na swojej uwadze – powiedział Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji w Kancelarii Premiera.

Czytaj także