18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sondaż jakiego dawno nie było

PREZES POZAMIATAŁ! Obiecał Polakom kasę, oddają mu władzę

Emilia Waszczuk
21.05.2021  16:21
Nikt i nic nie zaszkodzi Kaczyńskiemu? Poparcie dla Pis znów rosnie
Nikt i nic nie zaszkodzi Kaczyńskiemu? Poparcie dla Pis znów rosnie Fot: ŁUKASZ SZELĄG/REPORTER

Polska polityka jest jak rollercoaster - nagłe zakręty, zwroty, mnóstwo przerażających upadków, a i tak partia rządząca nie ma szans się wykoleić. Poparcie dla PiS znów mocno urosło. Co się dzieje?

Wolność, po co wam wolność? Macie przecież telewizję - śpiewał kiedyś Kazik, i śpiewać chce się z nim dzisiaj. Dokładnie w momencie, gdy Unia Europejska planuje bliżej przyglądać się łamaniu praw człowieka i de/reformie sadownictwa w Polsce, chwilę po tym, gdy PiS jako jedyna frakcja w całej Wspólnocie opowiedziała się przeciw kontrolowaniu wydatków z funduszu unijnego, Polacy wybrali.

Jarosław Kaczyński obiecał kokosy z Nowego Polskiego Ładu, choć nie dał nikomu żadnych gwarancji i konkretów, i właściwie nie ma żadnych pieniędzy na kolejne rozdawnictwo. Zrobił to jednak, a poparcie dla PiS znów gwałtownie, kosmicznie skoczyło. CO TU SIĘ WYPRAWIA???

Sondaż wyborczy. PiS z gigantycznym poparciem

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż wyborczy dla "Super Expressu", w którym zbadał nastroje polityczne Polaków już po ogłoszeniu Polskiego Ładu. I co? I przynęta została pochwycona, ludzie złapali się na obietnice PiS. Gdyby teraz przeprowadzić wybory parlamentarne, na PiS w koalicji z Porozumieniem i Solidarną Polską (Zjednoczona Prawica) zagłosowałoby aż 38,1 procent wyborców!

Fakt, PiS nie zyskuje tu wymaganej Sejmowej większości, ale do władania im bardzo blisko. Wystarczy że Konfederacja jednak zmieni zdanie (a słyną przecież z lekkiej niestabilności), a Szymon Hołownia nadal buntował się będzie przeciw jakiejkolwiek współpracy... i pozamiatane.

W badaniu Pollster drugą najmocniejszą partią okazuje się Polska 2050 Szymona Hołowni. Na gwiazdora TVN głos chce oddać 20,9 proc. wyborców. Na trzecim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 19,2 proc. wszystkich głosów.

Lewica i Konfederacja decydują o losie Polski?

I uwaga. Miejsce w Sejmie znalazłoby się już tylko dla Konfederacji i Lewicy i to od nich zależałyby losy przyszłego rządu. Konfederacji bliżej do PiS, Lewicy do Koalicji Obywatelskiej. Ci pierwsi dostają w sondażu 8,72 proc. głosów, drudzy 7,26.

Tu już zostają nam bardzo proste rachunki. Od miesięcy mówi się, że do zmiany rządów w Polsce trzeba wyborów i koalicji partii opozycyjnych. Nikt nie bierze pod uwagę Konfederacji, jednoczyć miałyby się za to Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica. I gdyby tak się stało, uzyskaliby razem 47,36 proc. głosów i w ten sposób pokonaliby PiS nawet, jeśli do Zjednoczonej Prawicy dołączyłaby Konfederacja.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 19-20 maja (czyli już kilka dni po ogłoszeniu Polskiego Ładu, już nawet po pierwszych wyjaśnieniach, że czegoś jednak nie będzie, coś dostaną nieliczni, a ogólnie to więcej płacić będziemy w podatkach, a inflacja szaleje). W badaniu udział wzięło 1013 osób.

Czytaj także
Przeczytaj więcej