18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jakie bajki obieca tym razem?

Morawiecki ogłasza TARCZĘ ANTYPUTINOWSKĄ

18.03.2022  11:24
Premier ogłasza tarczę antyputinowską
Premier ogłasza tarczę antyputinowską Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER, Tverdokhlib/Shutterstock

Rząd PiS szykuje kolejną tarczę ochronną dla obywateli, tym razem w związku z wojną w Ukrainie. Czy tym razem im się uda? Premier Mateusz Morawiecki przedstawił główne założenia nowego projektu.

W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia 2137 tarczy rządu PiS, tym razem tarcza ta dostała miano "antyputinowskiej". Jak wszyscy doskonale wiemy, dopiero co dostaliśmy tarczę antyinflacyjną, która miała wybawić nas od drożyzny, a tymczasem ceny rosną jak oszalałe, a inflacja (wedle prognoz) przekroczyć ma 10 procent.

Tarcz było już wiele, a ich skutki nie zawsze cieszyły obywateli. Czy tak samo będzie i tym razem? Teraz gdy u naszych sąsiadów trwa krwawa wojna, do Polski spływają setki tysięcy uchodźców, a gospodarka zaczyna szaleć?

PiS ogłasza tarczę antyputinowską

Tarcza antyputinowska to w założeniu PiS obrona przed skutkami wojny na wschodzie, a zawiera w sobie między innymi kolejne próby walki ze wspomnianą już inflacją. Co jeszcze? Premier obiecuje też ochronę miejsc pracy, wsparcie firm, które działały na terenie Rosji i DERUSYFIKACJĘ GOSPODARKI.

W czasie konferencji prasowej, poświęconej tarczy antyputinowskiej, premier przyznał, że wojna w Ukrainie wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje. Co więc musi zrobić rząd? Ocalić Polaków, tak jak ocalał już nie raz, choć często bez skutku i wywołując jeszcze większą wściekłość społeczeństwa (ot na przykład Polski Ład). - To jest taki czas kiedy rząd PiS postanowił wdrożyć tarczę antyputinowską - ogłosił Mateusz Morawiecki, i obiecał:

Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki, bo Polska jest dzisiaj również w forpoczcie wszystkich tych krajów, które starają się inspirować innych, aby odejść od zależności od rosyjskiego gazu, ropy, węgla.

Aby tego dokonać, rząd planuje między innymi przeznaczyć 3 miliardy złotych na dekapitalizowanie spółki Gazprom. PiS chce budować "gazową niezależność", zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i jednocześnie całkowicie odciąć się od dostaw gazu z Rosji. Na ten cel daje sobie trzy lata.

Władimir Putin kompletnie zerwał z normalnymi regułami sztuki gospodarczej. Szantaż gazowy, posługiwanie się surowcami jako element wojny już nie tylko psychologicznej, wojny po prostu, wojny cenowej i wojny na Ukrainie, to działanie, któremu musimy przeciwdziałać na wielu bardzo frontach

- mówił Morawicki w czasie konferencji prasowej.

PiS da pieniądze i zamrozi rachunki?

W ramach tarczy antyputinowskiej PiS chce dać pieniądze także rolnikom, co premier tłumaczy szalejącymi cenami nawozów. W ramach tego założenia za każdy hektar użytków rolnych rolnik dostanie 500 złotych, a za każdy hektar łąki 250 złotych. - Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy - oznajmił Morawiecki, zapewniając, że to uchroni Polaków przed kolejnymi podwyżkami cen żywności.

Premier wespół w zespół z ministrą klimatu i środowiska Anną Moskwą obiecali też pomoc reszcie obywateli. Ogłosili, że do 2027 roku Urząd Regulacji Energetyki ma regulować taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. W sumie ochroną rządu objętych ma zostać nawet 7 milionów gospodarstw domowych.

Zdecydowaliśmy się do 2027 r. przedłużyć taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych, ale też do tego taryfowania gazowego włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, czyli wszystkich odbiorców wrażliwych - wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkola - całą listę podmiotów wskazanych w już przyjętej ustawie z przedłużeniem do 2027

- ogłosiła Anna Moskwa.

Zapewniła, że regulacja taryf przez URE ochroni Polaków przed nagłymi, skokowymi podwyżkami rachunków za gaz.