18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie pojednanie?

PiS na skraju. BŁAGAJĄ OPOZYCJĘ O POMOC

Emilia Waszczuk
23.11.2021  11:46
PiS na skraju. Błagają opozycję o pomoc
PiS na skraju. Błagają opozycję o pomoc Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Politycy PiS bezradni w starciu z pandemią? Są tak zdesperowani, że błagają o pomoc znienawidzoną opozycję. A opozycja grzmi: podajcie się do dymisji, nieudacznicy.

PiS zbrata się z opozycją? Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050 pomogą partii rządzącej w kryzysie? Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła się do politycznych przeciwników z prośbą o... wsparcie. Chce, by Ci wzięli udział w specjalnym spotkaniu, na którym omawiana będzie kwestia ustawy o sprawdzaniu certyfikatów szczepionkowych u pracowników.
Prawo i Sprawiedliwość chce dać pracodawcom narzędzie do walki z pandemią w miejscach pracy. Jeśli przeforsują kontrowersyjną ustawę, szefowie będą mieli prawo sprawdzać, kto zaszczepił się przeciw COVID-19 i odsuwać niezaszczepionych od kontaktu z klientem, a nawet pozbawiać stanowisk. Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.

Opozycja pomoże PiS? Hołownia atakuje

Problem w tym, że część polityków Zjednoczonej Prawicy ustawy poprzeć nie chce. Jeśli rząd zamierza ją przeforsować, musi liczyć na pomoc opozycji. Czy dojdzie do pojednania?

Szymon Hołownia poinformował już, że przedstawiciele jego ugrupowania na spotkaniu się pojawią. Były showman TVN zapowiedział, że celem nie jest tu pomoc PiS, a pomoc Polakom w dobie kryzysu. Chce przekonywać partię rządzącą do podjęcia odważnych działań i niepoddawania się lobby antyszczepionkowemu. Samo zaproszenie na spotkanie nazywa zaś "krzykiem rozpaczy" i sugeruje, że jeśli PiS z sejmową większością nie potrafi podjąć żadnych kroków, by zapobiegać pandemii i kolejnym śmierciom obywateli, to chyba powinien ustąpić.

Jeśli rząd nie jest w stanie zbudować poparcia dla regulacji potrzebnych w czasie pandemii, to niech powie "nie możemy rządzić". Będziemy przekonywać rząd PiS, że powinien wyjąć głowę z piasku i powinien już dawno zacząć realnie reagować poprzez wprowadzenie nowych regulacji, obostrzeń, przywilejów w reakcji na to, co się w Polsce dzieje. Będziemy zachęcali do tego, żeby rząd PiS przestał tchórzyć, bo dzisiaj najzwyczajniej w świecie tchórzy przed tymi, którzy mogliby odebrać mu poparcie

- przekazał Szymon Hołownia.

KO wesprze PiS? Grodzki ostro o partii rządzącej

Na zaproszenie Elżbiety Witek i jej apel o poparcie dla ustawy PiS odpowiada też Koalicja Obywatelska. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki - podobnie jak Szymon Hołownia - sugeruje, że czas Prawa i Sprawiedliwości właśnie się kończy. Skoro nie potrafią zdecydować się na walkę z pandemią, w momencie, gdy w jeden tydzień umiera kilka tysięcy Polaków, jak chcą dalej decydować o losach kraju?

Poświęcanie choćby jednego życia na ołtarzu sondaży i popularności jest absolutnie naganne, by nie użyć mocniejszych określeń. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeśli ktoś sobie nie radzi z walką z pandemią, to powinien ustąpić. Przerzucanie odpowiedzialności na opozycję to jest rzecz, która świadczy o pewnej bezradności i rozpaczy

- powiedział ostro marszałek Grodzki.

Polityk zapowiedział, że przedstawiciele KO pojawią się na spotkaniu i będą "dociskać" rządzących. Chcą wiedzieć, czemu ci nie podejmują żadnych kroków w walce z pandemią i poznać rekomendacje lekarzy w tej sprawie.

Chcieliby rozmawiać, ale chcieliby usłyszeć wreszcie rekomendacje Rady Medycznej. Bo gdy było 300 przypadków zachorowań dziennie i parę zgonów to był lockdown dla całego kraju. A jak jest dziesiątki tysięcy zachorowań i setki zgonów dziennie, lobby antyszczepionkowe naciska na rząd byśmy zachowali się w sposób medycznie absolutnie nieracjonalny

- powiedział Grodzki.

Trzeba powiedzieć jasno, że opozycja, której zależy na zdrowiu i życiu Polaków, spojrzy życzliwie na wszystkie logiczne propozycje, ale to jest odpowiedzialność rządu. Nie polega ona tylko na podejmowaniu popularnych decyzji - dodal.