18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczepienie+

PiS rozda pieniądze za szczepienia? Rząd ogłosi nowe "zachęty"

Emilia Waszczuk
23.05.2021  14:08
PiS rozda pieniądze za szczepienia? Szykują "nowe zachęty"
PiS rozda pieniądze za szczepienia? Szykują "nowe zachęty" Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Jak przekonać ludzi do szczepienia się? PiS ma wprawę w obiecywaniu ludziom kwiatków i cudów, więc partia planuje to wykorzystać. Michał Dworczyk zapowiada "nowe zachęty". Będą benefity?

Polacy nie chcą się szczepić. Kto planował, ten już się zapisał i albo jest już po co najmniej jednej dawce, albo niecierpliwie czeka na swą kolej. Cała reszta szczepionkom mówi stanowcze nie, bo twierdzi, że wraz z preparatem ktoś ich zaczipuje, albo że to eksperymentalne preparaty i jeden wielki spisek przeciw ludzkości.

Aby osiągnąć odporność stadną i pożegnać problem koronawirusa (tak jak stało się to np. z odrą czy ospą właściwą), trzeba zaszczepić około 90 procent populacji. Niektórzy - w tym nasz rząd - twierdzą, że wystarczy zaledwie 70 procent społeczeństwa, ale i do tej liczby nam bardzo, bardzo daleko.

Polacy nie chcą się szczepić. Rząd szykuje "zachęty"

W niedzielę 23 maja pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk pochwalił się na Twitterze, że w Polsce wykonano "już" 18 milionów szczepień. Problem w tym, że to wszystkie podane dawki, a nie realnie wszczepione osoby. Tych mamy zaledwie około 5,5 miliona.

W rozmowie z Radiem ZET Michał Dworczyk poinformował w niedzielę, że rząd zrobi wszystko, by ludzie jednak zaczęli się masowo szczepić. Jak na razie nie politycy nie myślą jeszcze o obowiązku szczepień, chcą działać w znany sobie sposób - dadzą ludziom benefity. Jakie?

Tego na razie nie wiadomo. Decyzje w tej sprawie politycy podjąć mają już w poniedziałek, a ogłoszą w kolejnych dniach. Wiadomo, że w niektórych miastach (to już inicjatywa samorządów) odbyć się mają specjalne loterie z atrakcyjnymi nagrodami. Czy rząd pójdzie za ciosem i obieca np. kolejne pieniądze?

Musimy szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień. W najbliższy wtorek przedstawimy cały katalog nowych działań, które będą miały właśnie charakter profrekwencyjny, a który będziemy realizować zarówno na poziomie rządu, jak i samorządu

- ogłosił pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Paszporty covidowe w Polsce. Dworczyk potwierdza

Michał Dworczyk zabrał też głos w sprawie programu, jaki opracowała Unia Europejska, a do którego przystąpił polski rząd. Mowa oczywiście o od dawna zapowiadanych paszportach covidowych, bez których mocno utrudnione będzie przekraczanie granic państw wspólnoty.

Myślę, że wielu osobom, które planują wyjazdy zagraniczne np. na wakacje, certyfikat covidowy pomoże w szybkim załatwieniu wyjazdowych formalności, więc być może, dla części osób to będzie dodatkowy argument za tym, żeby jak najszybciej zaszczepić się

- powiedział Michał Dworczyk.

Paszporty covidowe, czy inaczej zielone certyfikaty, obowiązywać mają w całej Unii Europejskiej od 1 lipca.Wydawane będą w formie cyfrowej lub papierowej i zawierać mają informacje o szczepieniach, przebytej chorobie COVID-19 i wynikach testów na obecność SARS-COV-2 w organizmie.