18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kpina i patologia! Przegięli!

PiS rozjedzie kierowców. Nowe opłaty i podatki

Wojciech Kozicki
02.06.2022  21:10
Nowe podatki dla kierowców i opłaty za drogi. Rząd szykuje Polakom ostrą jazdę
Nowe podatki dla kierowców i opłaty za drogi. Rząd szykuje Polakom ostrą jazdę Fot: LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

PiS szuka pieniędzy jak świnia trufli. A że rząd nie zarobi, to musi komuś zabrać. Tym razem padło na kierowców. W ciągu niespełna roku ekipa Kaczyńskiego ma wprowadzić opłaty na 1400 kilometrach dróg krajowych i autostrad w Polsce. Bezpłatne drogi staną się tylko wspomnieniem, a i do centrum miasta nie wszyscy wjadą za darmo.

Polski rząd złożył szokującą obietnicę w Krajowym Planie Odbudowy, zatwierdzonym przez Komisję Europejską. 1400 kilometraów dróg krajowych i autostrad w Polsce, które jeszcze są bezpłatne, staną się jednak PŁATNE! Co więcej, jak podaje rmf24.pl, „szykowane są dwa nowe podatki samochodowe”.

Płatne drogi w Polsce. PiS uderzy w portfele kierowców

To nie koniec przykrych niespodzianek. Rząd PiS zapewnił Komisję Europejską, że nowe odcinki autostrad i dróg ekspresowych mają być płatne, a w centrach największych miastach ma być wprowadzany zakaz ruchu samochodów spalinowych. Co ciekawe, wcześniej politycy PiS zaprzeczali, że nowe drogi będą płatne. Rzecznik rządu Piotr Müller nadal utrzymuje, że o opłatach za korzystanie z dróg ekspresowych nic nie wie.

Z unijnego dokumentu wynika, że 1400 kilometrów nowych ekspresówek i autostrad ma zostać objętych opłatami na początku przyszłego roku - chodzi o koniec I kwartału 2023 roku – podaje rmf24.pl.

Już w 2025 roku w centrach polskich miast, w których jest ponad 100 tysięcy mieszkańców, powstanę strefy niskoemisyjne. Wjadą tam tylko ekologiczne samochody zasilane wodorem lub prądem. Jeśli ktoś zechce wjechać tam autem nieekologicznym, będzie musiał słono zapłacić.

W MI nie są prowadzone, ani nie są planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich (m.in. samochody osobowe, motocykle). Najbliższe rozszerzenie systemu poboru opłat jest planowane wyłącznie dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Docelowo system poboru opłat od tych pojazdów powinien objąć wszystkie autostrady i drogi ekspresowe wybudowane i oddane w użytkowanie od ostatniego rozszerzenia sieci dróg płatnych. Sieć objęta opłatą elektroniczną od tych pojazdów będzie sukcesywnie rozszerzana o nowe odcinki dróg oddawane do ruchu. Będzie to wypełnienie zobowiązań zawartych w Krajowym Planie Odbudowy – wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie rmf24.pl.

Czytaj także