18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kłopoty prezesa

PiS straci większość w Sejmie! Konfederacja na ratunek?

24.09.2021  17:19
PiS żegna się z władzą?
PiS żegna się z władzą? Fot: Jan BIELECKI/East News

Sondaż Ipsos dla "Wyborczej" i OKO.press wróży partii Jarosława Kaczyńskiego ponowne zwycięstwo. Jednak analizując ostatnie sondaże, można zauważyć, że PiS nie ma najmniejszej szansy na samodzielne sprawowanie władzy. Według nieoficjalnych doniesień wkrótce do gry może wkroczyć Konfederacja, ostatnia nadzieja prezesa.

Przez ostatnie tygodnie poparcie Prawa i Sprawiedliwości znacznie podskoczyło, lecz sondaże nie wskazują, by Zjednoczona Prawica miała jakąkolwiek szansę na samodzielne utrzymanie większości w Sejmie. Jak podkreśla OKO.press, "obóz władzy nieco zyskuje na twardej i bezlitosnej polityce wobec migrantów, ale prężenie muskułów, wprowadzenie stanu wyjątkowego i militaryzacja debaty publicznej nie wywróciły sceny politycznej na korzyść rządzących".

PiS nie utrzyma władzy?

Najnowsze wyniki sondażowe IPSOS wskazują na silną pozycję partii Jarosława Kaczyńskiego, lecz nie gwarantują one utrzymania władzy przez obecny rząd. Według badania PiS popiera 35 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. procentowe).

Drugie miejsce zajmuje dowodzona przez Donalda Tuska Koalicja Obywatelska, którą aktualnie popiera 24 proc. badanych (wzrost o 6 pkt. procentowych). Ostatnie miejsce na podium zajęła Polska 2050 z 15-procentowym poparciem (spadek o 7 pkt. procentowych).

Czwartą pozycję na polskiej scenie politycznej utrzymuje Konfederacja, której poparcie plasuje się na poziomie 9 proc. Ostatnią partią, która miałaby szansę na wkroczenie do Sejmu, byłaby Lewica, na którą chce głosować 7 proc. wyborców.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-23 września na próbie 1000 dorosłych Polaków.