18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Antyszczepionkowcy oszaleją

PiS szykuje częściowy przymus szczepień? Premier mówi o zmianach

26.07.2021  19:02
Mateusz Morawiecki chce obowiązku szczepień?
Mateusz Morawiecki chce obowiązku szczepień? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd rozważa pomysł wprowadzenia obowiązku szczepień w służbie zdrowia. Szef rządu nie wyklucza także zaostrzenia obostrzeń w związku z czwartą falą pandemii.

Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek Gdańsk, gdzie wygłosił przemówienie dotyczące sytuacji pandemicznej oraz podzielił się dalszymi planami na walkę z zarazą.

Premier przyznał, że rząd rozważa możliwość wprowadzenia przymusu szczepień u pracowników służby zdrowia. Jak jednak podkreślił, wakcynacji poddało się aż 90 proc. lekarzy.

Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel, przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia, musi mieć względną pewność, że nie  zostanie zakażony - stwierdził premier.

Podczas przemówienia Mateusz Morawiecki stwierdził również, że "jeśli czwarta fala będzie poważnym zagrożeniem to nie wyklucza dalej idących kroków". Powrót lockdownu coraz bliżej?

Premier skomentował atak antyszczepionkowców

Mateusz Morawiecki został także poproszony o komentarz ws. szturmu antyszczepionkowców na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. Podczas niedzielnych wydarzeń grupa "Polskich Żółtych Kamizelek" próbowała zakłócić pracę personelu medycznego.

99 procent osób, które dzisiaj umierają, to osoby niezaszczepione. Czy potrzeba bardziej wyrazistych danych? Działania tego typu, jak te w Grodzisku Mazowieckim, naprawdę są niedopuszczalne. To jest agresja, która powinna być ze wszech miar potępiona i wyrażamy tu nasze zdecydowane słowa sprzeciwu przeciwko takim działaniom - mówił premier.

Kończąc, szef rządu zapowiedział wdrażanie kolejnych akcji promujących szczepienia. Polski rząd będzie również wprowadzał procedury obowiązujące w Europie Zachodniej. Może to oznaczać między innymi zastosowanie restrykcji dla osób nieszczepionych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej