18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tworzą wielką armię

PiS szykuje się do wojny. Wraca obowiązkowa służba wojskowa?

26.10.2021  18:51
Obowiązkowa służba wojskowa
Obowiązkowa służba wojskowa Fot: Arkadiusz Komski/Shutterstock

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem mówili o rozbudowie armii i niebezpieczeństwie, jakie czeka na Polskę. Prezes PiS przyznał, że w utrzymaniu pokoju pomóc może szykowanie się do wojny.

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka dotyczyła militarnych planów na przyszłość polskiego rządu. Prezes PiS poinformował, że chce, by "Polska była państwem militarnie silnym, należącym do najsilniejszych" i podkreślał, że jest to konieczne ze względu na nasze położenie geopolityczne.

Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą: "chcesz pokoju, szykuj się do wojny" - przekazał lider Zjednoczonej Prawicy.

Przygotowania ma rozpocząć wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny, którą przedstawił Mariusz Błaszczak.

Będzie obowiązkowa służba wojskowa?

Szef MON poinformował, że rząd uprości zasady rekrutacji do armii, powiększy siły rezerwowe oraz włoży dodatkowe pieniądze w Siły Zbrojne RP. Jak dodał, służba wojskowa nadal pozostanie nieobowiązkowa.

Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej, natomiast wprowadzamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. W miejsce Wojewódzkich Sztabów Wojskowych i Wojskowych Komend Uzupełnień powstaną centra rekrutacji, skoncentrowane na zadaniach związanych z rekrutacją i pozyskiwaniem nowych żołnierzy - przekazał Błaszczak.

Droga do rozpoczęcia służby będzie opierała się na kwalifikacji wojskowej i 28-dniowym szkoleniu. Szeregowiec wstępujący do WP otrzyma 4400 zł brutto uposażenia. Po wstępnym przeszkoleniu rozpocznie się 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne.

Czytaj także