18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sondaż

KACZYŃSKI NA WYLOCIE! Opozycja przejmuje władzę w Polsce

Emilia Waszczuk
15.09.2021  13:40
Kaczyński bez władzy absolutnej? PiS na wylocie
Kaczyński bez władzy absolutnej? PiS na wylocie Fot: Jakub Kamiński/East News

Nowy sondaż, nowa polityczna rzeczywistość. Według badania Kantar wybory oznaczałyby detronizację Jarosława Kaczyńskiego i koniec władzy absolutnej PiS. Opozycja idzie po zwycięstwo.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Jarosław Kaczyński rwałby włosy z głowy, modląc się o zwycięstwo i sejmową większość. Ostatnie sondaże wprowadzają w Polsce wielkie zamieszanie - raz słyszymy o gwałtownym wzroście poparcia dla PiS, raz o tego poparcia spadku. Wyniki badań różnią się od siebie i nie wiadomo już, w co wierzyć.

Ostatni sondaż Pollster dawał PiS gigantyczną przewagę nad opozycją, sondaż United Surveys podobnie, choć dominacja partii rządzącej nie była już tak wielka. W środę upubliczniono z kolei wyniki badania pracowni Kantar. I co? I tu sytuacja się odwraca.

Poparcie dla PiS jednak spada?

Badanie Kantar zostało przeprowadzone na zlecenie "Gazety Wyborczej" na próbie blisko 1000 Polaków. Udział w wyborach zadeklarowało w nim 68 procent osób, a aż 14 procent nie wiedziało, czy udać się do urn. Jak jednak rozkładają się głosy?

W stosunku do poprzedniego miesiąca poparcie dla PIS spada, ale partia i tak pozostaje największą siłą polityczną w Polsce. Na Prawo i Sprawiedliwość głosować chce 32 procent obywateli (spadek o 3 pkt proc.). Drugie miejsce w walce o rządy zajmuje Koalicja Obywatelska, którą popiera dziś 25 procent badanych. Ugrupowanie notuje tym samym wzrost poparcia o trzy punkty procentowe.

Sondaż Kantar. Walka o miejsce w Sejmie

Podium domyka Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głos deklaruje oddać 12 proc wyborców (wzrost o 3 pkt proc.). Lewica może dziś liczyć na poparcie 6 proc. obywateli (spadek o 1 pkt proc.).

I tu pojawia się ważna niespodzianka - utrzymująca się dość silnie ponad progiem wyborczym Konfederacja, dziś z niego spada i notuje poparcie rzędu zaledwie 4 procent. To oznacza oczywiście, że zabrałoby dla niej miejsca w Sejmie. Znaczy to też, że cisi sprzymierzeńcy PiS w wielu sprawach, zwłaszcza światopoglądowych, nie mogliby dłużej głosować wraz z "dobrą zmianą".

W sejmie nie ma też miejsca dla PSL-Koalicji Polskiej (3 proc.), Kukiz'15 (1 proc.) ani Porozumienia (1 proc.).