18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

a to peszek

Tusk odbierze władzę Kaczyńskiemu? PIS W TARAPATACH

Emilia Waszczuk
21.07.2022  08:13
Tusk odbierze władzę Kaczyńskiemu?
Tusk odbierze władzę Kaczyńskiemu? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER, WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Najnowszy sondaż Pollster dla Super Expressu pokazuje dobitnie - PiS ma coraz większy problem i może stracić władze w kraju. Koalicja Obywatelska rośnie w siłę.

Rok do wyborów, a w PiS coraz większa nerwówka. Bo co, jeśli nie utrzymają władzy? Co, jeśli przejmie ją opozycja, a jej politycy dotrzymają obietnic i zaczną rozliczać rząd, na jaw wyjdzie faktyczny stan gospodarki i finansów, ujawnione zostaną wszelkie afery, a odpowiedzialni za nie staną przed sądem? Co w końcu, gdy TVP zostanie odpolityczniona i zacznie być bezstronna? Sporo zagrożeń, jest się czego bać. Trzeba wygrać.

Czy to jednak jeszcze możliwe? W Polsce szaleje inflacja, drożyzna dobija obywateli, nastroje społeczne są coraz gorsze, a moc Prawa i Sprawiedliwości słabnie. Fakt - ich twardy elektorat ciągle się trzyma i nie ustępuje. Około 30 procent społeczeństwa nie widzi ani alternatywy, ani winy rządu w coraz większym kryzysie w kraju. Co jednak z resztą społeczeństwa?

Przewaga Pis topnieje. Sondaż Pollster

Jak wynika z najnowszego badania Instytutu badań Pollster, przewaga PiS nad KO topnieje. Nadal oczywiście partia Jarosława Kaczyńskiego jest najsilniejszym ugrupowaniem w kraju, pytanie tylko, jak długo?

Dziś na Prawo i Sprawiedliwość głos deklaruje oddać w wyborach parlamentarnych 33,8 procent obywateli. Dużo, ale zdecydowanie za mało na zbudowanie Sejmowej większości. Drugie w kolejności ugrupowanie, czyli Koalicja Obywatelska, może tymczasem liczyć na głosy 27,33 proc. uprawnionych Polaków. To oznacza, że przewaga PiS nad KO stopniała do zaledwie 6,5 pkt proc!

Dla porównania - w ostatnim badaniu Pollster, PiS mogło liczyć na głosy 34,19 proc. obywateli, a KO na 22,53 proc. Skok tych drugich jest więc olbrzymi!

Polacy zmęczeni rządami PiS?

W Sejmie fotele zdobyliby też posłowie i posłanki Lewicy, na którą głosować chce 12,69 procent wyborców. Czwarte miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem rzędu 11,01 procent. W grze pozostaje skrajna Konfederacja, na którą głos oddać chce 8,66 proc. badanych. Ledwo, ale jednak, próg wyborczy przekracza też PSL, na które głosować chce 5,13 proc. wyborców.

Podczas gdy największa partia opozycji ma powody do radości, formacja rządząca musi szukać ratunku przed zanurkowaniem poniżej progu 30 proc. poparcia

- mówi w rozmowie z Super Expressem profesor Rafał Chwedoruk i ocenia, że głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie przewagi PiS nad opozycją są drożyzna, inflacja i pogłębiający się niepokój społeczny. 

Czytaj także