18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mamy siedzieć cicho

PiS trzyma Polaków krótko. Stracą kolejne prawa

10.01.2021  12:20
Jarosław Kaczyński ma sposób na każdego Polaka
Jarosław Kaczyński ma sposób na każdego Polaka Fot: Jakub Kaminski/East News

Posłowie PiS doszli do wniosku, że Polaków należy trzymać krótko, a sądy mają ważniejsze zajęcia niż rozpatrywanie spraw obywateli. Do Sejmu wpłynął projekt zakazujący odmowy przyjmowania mandatów. Niebawem władza będzie miała zawsze rację.

Zdaniem polityków Zjednoczonej Prawicy, obywatele nie powinni mieć prawa do odmowy przyjmowania mandatu. Dokłada to sądom dużo dodatkowej pracy, a instytucje te mają inne, ważniejsze zadania.

W konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia do sądu - informują autorzy projektu.

Zmiana prawa mogłaby ukrócić masowe odmowy przyjmowania mandatów, nakładanych za brak maseczek. Zwykle w sytuacji, gdy sprawa kierowana była do sądu, wymiar sprawiedliwości orzekał na korzyść oskarżonego.

PiS chce zmienić prawo

Obecnie każdy obywatel może odmówić przyjęcia mandatu nałożonego przez funkcjonariusza. Wniosek o ukaranie trafia wtedy do sądu. Po wprowadzeniu nowelizacji mandat będzie wypisywany w każdej sytuacji. Po otrzymaniu grzywny, możliwe będzie zaskarżenie kary w ciągu 7 dni od jej nałożenia.

Odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie – podkreślają twórcy projektu.

Impulsywny i nieprzemyślany charakter ma również wiele ustaw wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Może w takim razie należy zakazać posłom tego typu działań?