18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

oburzające

PiS uciszy swoje afery? Wprowadzą prawo KASUJĄCE ICH PRZESTĘPSTWA

12.08.2020  17:23
PiS zmienia prawo. Wybielą swoich ministrów?
PiS zmienia prawo. Wybielą swoich ministrów? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy, który zakłada... bezkarność przestępców w czasie epidemii koronawirusa! Czy to próba uciszenia własnych afer i wybielenia polityków?

Szokujący plan nowego prawa trafia do Sejmu. Posłowie PiS złożyli projekt ustawy "o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych". W nowych zapisach znalazłoby się między innymi uniewinnienie osób, które popełniały przestępstwa w czasie trwania epidemii.

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe, lub byłoby istotnie utrudnione

- czytamy w projekcie.

"Wyższa konieczność"

Jak posłowie uzasadniają wyłączenie odpowiedzialności za popełnianie przestępstw? Tłumaczą, że COVID-19 ciągle jest chorobą, o której mało wiemy, a działania, by zapobiegać jej skutkom, mogą wymagać "niestandardowych", wykraczających poza kompetencje i ramy prawne działań.

W stanie epidemicznym powodowanym COVID-19 niejednokrotnie niezbędne staje się zatem inicjowanie nagle działań ponadstandardowych, trudnych do pogodzenia z obowiązkami służbowymi i obowiązującym stanem prawnym, a jednocześnie niezbędnych do osiągnięcia zakładanego celu

- piszą politycy w uzasadnieniu.

Co szokujące, nowe przepisy mają działać wstecz - jeśli więc ktoś prawo już złamał, to i tak pozostanie bezkarny.

Skąd tak dziwne, oburzające wręcz zmiany i próby wprowadzania nowego prawa przez PiS? Cóż... niektórzy przypominają o milionach złotych i zaginionych respiratorach, drukowanych bezprawnie kartach do głosowania korespondencyjnego, na wybory, które zostały odwołane bez żadnego trybu, czy o samolocie pełnym maseczek bez certyfikatów. Czyżby politycy PiS próbowali właśnie uniewinnić swoich ministrów?